Dermatolog a kosmetyczka

Witam. Mam pytanie odnośnie kuracji jaką podjął u mnie dermatolog. Mam 15 lat i trądzik tak jak większość osób w moim wieku (zaskórniki, i sporadyczne wykwity rzadko ropne).Dermatolog podjął u mnie kurację silnie wysuszającą tzn. zalecił oczyszczanie twarzy (co mnie bardzo zdziwiło) mydłem bambino i po wysuszeniu skóry przemycie tonikiem. Przepisał także żele d***, c***, spirytus i papkę robione w aptece (do stosowania punktowo) .Stanowczo zakazał używanie jakichkolwiek kremów. Leki stosowałam wg zaleceń a to wszystko doprowadziło do strasznego wysuszenia skóry. Bardzo utrudniało to naturalnym procesom skóry, wykwity goiły się strasznie długo. Co więcej wykwity miałam tylko w okolicy czoła, nosa i brody a po kuracji intensywnie wysypało mnie na policzkach. Później nie miałam ochoty na dalsze wizyty u dermatologa (byłam na 3). Postanowiłam wybrać się do kosmetyczki która, od razu zwróciła uwagę na moja bardzo przesuszona skórę, zasugerowała używanie lekkich kremów nawilżających, zrobiła parówkę i przystąpiła do oczyszczania manualnego (co mnie przeraziło bo słyszałam o tym różne opinie), później nałożyła jakieś serum łagodzące i nałożyła maseczkę głęboko oczyszczającą z glinki wulkanicznej (?). Na początku byłam przerażona bo po wyciskaniu wykwitów wyglądałam jak po wypadku ,i na początku wszystko goiło się strasznie wolno. Teraz minął juz tydzień i wszystkie ślady po wyciskaniu poznikały, na policzkach (tam gdzie miałam wysyp) skora jest gładka, nawet rozjaśniły się  ślady po wcześniejszych wykwitach. Skóra jest miękka i elastyczniejsza. Czy mam na razie zdecydować się  na kuracje u kosmetyczki czy poszukać innego dermatologa w razie gdyby cos się pogorszyło. Z góry dziękuję.

Witam serdecznie.

Podstawą pielęgnacji cery ze skłonnością do trądziku jest jej właściwa pielęgnacja.
Zabiegi doprowadzające do przesuszenia skóry raczej nie są wskazane gdyż mogą spowodować nadmierne wydzielanie sebum i nasilenie dolegliwości. Jednak nie ma jednej określonej terapii, która byłaby w każdym przypadku skuteczna.

Jeżeli zabiegi u kosmetyczki przyniosły pożądany efekt i zmniejszenie dolegliwości można skusić się na ich kontynuację. Jeżeli chodzi o leczenie, zawsze można w razie wątpliwości skorzystać z porad innego lekarza, albo spróbować wyjaśnić wątpliwości z lekarzem prowadzącym.

Zachęcam do lektury naszego serwisu, szczególnie artykułów na temat pielęgnacji cery na co dzień.
Życzę dalszych sukcesów:).

Pozdrawiam.

Czasem przed wykonaniem zabiegów u dermatologa lub lekarza medycyny estetycznej w zależności od stanu skóry i rodzaju krost zaleca się wykonać manualne oczyszczanie twarzy. Jednak po takim oczyszczaniu należy dobrać zabiegi peelingów medycznych.

Można wykonać badania helicobacter pylori, badania na posiew bakteriologiczny oraz odwiedzić dobrego dermatologa, który dobierze terapię lekową doustną oraz preparaty do smarowania na skórę.

Proszę do mycia twarzy odstawić mydło, bo jest ono również przyczyną przesuszania się twarzy, polecam do mycia buzi żele z apteki np La roche posay gel moussant lub podobny z Biodermy.

Po zdiagnozowaniu rodzaju krost lekarz niech przepisze maść z gotowych dostępnych na rynku, odchodzi się już od maści robionych w aptece. Wieczorem proszę stosować maść ,a rano lekki krem nawilżający na skórę, a przy dużym nasłonecznieniu krem z filtrem SPF 50 UVA i UVB.