Diagnostyka w kierunku nowotworu jelita grubego

Bardzo proszę o konkretną odpowiedź, jakie badania zrobić pod kątem nowotworu jelita grubego, a także innych chorób jelita, w szczególności, gdy występują krwawienia podczas wypróżniania, powiększenie dolnej części brzucha tuż ponad kością łonową, zmniejszenie apetytu, z jednej strony stolec zwięzły podzielony na niewielkie części, z drugiej stolec miękki lub w postaci dość rzadkiej. Nie mam jednak żadnych dolegliwości bólowych.

Lek. Tomasz Budlewski

Witam serdecznie, diagnostykę w kierunku raka jelita grubego zaleca się po bezpośrednim badaniu pacjenta. Dodatkowo będą konieczne m.in. takie informacje jak występowanie chorób onkologicznych w Pani rodzinie. Proponuję udanie się do gastroenterologa celem określenia przyczyn Pani dolegliwości. Lekarz po badaniu będzie mógł zlecić odpowiednie badania dodatkowe, mogą to być test na obecność krwi utajonej w kale, sigmoidoskopia, kolonoskopia, tomografia komputerowa jamy brzusznej itp. Pozdrawiam