Diagnoza kamicy nerkowej

Witam,mam podejrzenie kamicy nerkowej.Zaczęło się od ostrego bólu podbrzusza,po czym pojawił się obfity krwiomocz.Z badań krwi i moczu stwierdzono zapalenie pęcherza.W moczu nie ma osadów kamieni ani piasku,na usg jamy brzusznej nie stwierdzono złogów w nerkach ani pęcherzyku żółciowym.Przez ostatnie 2 miesiące,raz na tydzień dostaję tzw. 'ataku kolki nerkowej'.Mam wtedy ściskanie przełyku, jakby skurcze tak silne że jest mi niedobrze,pobolewa mnie podbrzusze prawy bok i nerka.CzyTOobjawyKAMICY?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Rzeczywiście objawy są podobne do tych jakie mogą wystąpić w przypadku kamicy nerkowej. Kamica nerkowa nie wywołująca dolegliwości jest niekiedy rozpoznawana przypadkowo podczas wykonywania z innych powodów USG lub zdjęcia radiologicznego brzucha. Najczęściej jednak badania te wykonuje się u osób, które skarżą się na bóle o typie kolki nerkowej lub pojawianie się czerwonego zabarwienia moczu. USG i zdjęcie radiologiczne dostarczają informacji o wielkości i liczbie kamieni moczowych oraz o ich umiejsciowieniu. Niekiedy (np. przed interwencją urologiczną) konieczne są dodatkowe informacje i lekarz zaleca wykonanie dalszych badań. Może to być:
urografia, czyli badanie radiologiczne układu moczowego po podaniu dożylnie środka kontrastującego
tomografia komputerowa brzucha, która jest najdokładniejszym badaniem wykrywającym wszystkie typy kamieni moczowych (zwykłe zdjęcie radiologiczne nie pokaże kamieni niezawierających wapnia).