Dieta dla dziecka z autyzmem i wskazane badania

Moj synek mial w pazdzierniku zdiagnozowany autyzm czekamyteraz na orzeczenie . moje pytanie brzmi czy kazde dziecko z autyzmem powinno miec odpowiednia diete np. bez glutenowa bezkazeinowa ? nasz lekarz stwierdzil ze nie ma sensu ze nie potrzeba . do kogo zwrocic sie o pomoc ? i jakie badania trzeba zrobic w tym kierunku

Witam,
faktycznie jest koncepcja, mówiąca o tym, że dziecko z zaburzeniami ze spektrum autyzmu powinno być na diecie bezglutenowej, bezkazeinowej i z ograniczeniem cukrów prostych. Na obecnym poziomie wiedzy trudno jednoznacznie powiedzieć, czy dieta ta jest niezbędna i czy jest skuteczna (w łagodzeniu objawów choroby, a nie jej leczeniu). Istnieją świadectwa potwierdzające skuteczność takiej diety, ale też wiele badań negujących sensowność podejmowania wysiłków tego typu. Nie ulega, jednak, wątpliwości, że jeżeli zdecydują się Państwo na stosowanie tak radykalnej diety, to musi to być robione przy współpracy z dietetykiem (najlepiej doświadczonym w pracy z dziećmi z zaburzeniami ze spektrum autyzmu). Tego typu dieta znacznie ogranicza wachlarz produktów spożywanych przez dziecko, a co za tym idzie rodzi niebezpieczeństwo powstania niedoborów jakościowych w zakresie wielu składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania dziecka.
Pozdrawiam
Dorota Barańska

Po pomoc należy zwrócić się do pediatry prowadzącego dziecko. Bez odpowiednich badań nie powinno się na własną rękę wprowadzać diet bezglutenowej i bezkazeinowej, gdyż można tym nie pomóc, a nawet zaszkodzić dziecku.
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

Szanowna Pani,
Rzeczywiście najnowsze doniesienia ze świata nauki wskazują na to, iż u dzieci autystycznych wprowadzenie diety bezglutenowej i bezmlecznej przyczynia się do zmniejszenia objawów choroby i poprawy ogólnego samopoczucia dziecka. Są to dopiero początki badań nad tym zagadnieniem, jednak wiele wskazuje na to, iż szczególnie gluten ma niekorzystny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Dodam jeszcze, iż dieta bezglutenowa i bezmleczna może być smaczną, świetnie zbilansowaną dietą, która dostarczy dziecku (czy to zdrowemu czy choremu) wszystkich niezbędnych składników pokarmowych i odżywczych i dobrze skomponowana na pewno nie zaszkodzi. W dobie choroby trzewnej i alergii pokarmowych wiele dzieci, ale także dorosłych stosuje taki sposób żywienia. Z całego serca namawiam jednak, aby stosowny jadłospis zaproponował Państwu dietetyk, najlepiej mający doświadczenie w żywieniu w tego typu schorzeniach. Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego!

Najlepiej skonsultowac diete dla dziecka ze specjalistą ds. żywienia. Niemniej doniesienia naukowe sugerują, że dieta bezmleczna i bezglutenowa rzeczywiście daje dobre rezultaty w terapii dzieci z autyzmem wiec warto ten temat skonsultowac ze specjalistą.

Sam autyzm nie jest wskazaniem do zastosowania diety. Badnia nad dietą bezmleczną bezglutenową BM BG (ang. GF CF) prowadzone byłu u dzieci ktorych rodzice zastosowali taką interwencję i u ok. 30% tych dzieci uzyskiwano znaczącą poprawę. Osobiście uważam (na podstawie mojego doświadczenia zdobywanego od 2008 roku), że największe korzyści z zastosowania szczególnego rodzaju żywienia odnoszą dzieci u których przeprowadzono diagnostykę by potwierdzić konieczność wprowadzenia interwencji.
Świetne efekty jeśli chodzi o poprwaę skupienia i wyciszenie organizmu daje zbilansowane prawidłowe żywienie ze zmniejszeniem ilości cukrów prostych w diecie (SŁODYCZY). Często dzieci mają np. refluks żołądkowo-przełykowy (gorzej funkcjonują, śpią, czasami kaszlą) - też fajne efekty daje leczenie i dieta. Czasami dzieci mają cgoroby parazytologiczne (np. lamblie nierozpoznane) -tu leczenie i żywienie i higiena pomaga. Czasami dysbiozy spowodowane bakteriami nieprawidłowymi - też żywienie i leczenie odpowiednie pomaga, podobnie jak przy grzybicy przewodu pokarmowego - dieta pomaga, no i przy alergiach i nietolerancjach pokarmowych. A czasami to wady genetyczne powodują że np. w mitochondriach nie są wytwarzane odpowiednie enzymy i mitochondria nie pracują prawidłowo. Przy niektórych z tych wad dieta pomaga a przy innych ja nie potrafię, nie znam pomocy.
Jest też bardzo dużo dzieci z rozpoznaniem Autyzm u których nie ma przesłanek do zastosowania diety. Nie każde dziecko z autyzmem powinno być na diecie, za to każde dziecko zasługuje na baczną obserwację i poważne traktowanie dolegliwości, bo moga one nieść informację o stanie zdrowia.
https://www.facebook.com/NutriMENTOR.Europe.ltd?ref=hl
http://www.anetawasilewska.pl/home