Dieta dla mamy 1,5-rocznego dziecka

Witam, jak wiekszość osób tu zagladających, chciałabym schudnąć. W moim przypadku ok. 10 kg. Mam 30 lat , 1,5-roczne dziecko (jak na razie siedzę z nim w domu) i właśnie, pewnie poniekąd z nudów, bez przerwy coś przegryzam. Wiem, że powinnam, ale jakoś tak mi się cieżko do tego zabrać :) Przy moim wzroście 170 cm ważę ok. 70 kg. Tendencję do tycia niestety mam rodzinną i już od kilunastu lat muszę się pilnować. Zawsze ważyłam trochę ponad normę, miałam okres, w wieku ok. 20 lat, że z wagi ok. 80 kilo udało mi się zejść do 60 kg, ale trwało to ok. roku i przez dłuższy okres czasu udało mi się to utrzymać. Ale, niesety, związane to było z ciągłym pilnowaniem się :) Więc, mniej więcej wiem, czego się wystrzegać. W ciąży nie przytyłam dużo, ok. 12 kg (ale już przed zajściem od jakiegoś czasu sobie trochę za dużo pozwalałam :) i waga pomalutku szła sobie do góry. Ważyłam ok. 68 kg). W pierwszym okresie, ok. 4 miesięcy po urodzeniu, jakoś więcej miałam zapału, sporo jadałam, bo karmiłam, ale chudłam, od jesieni widzę, że dość sporo mi się przytyło. Jem mniej (ale mały też je już tylko na noc), a tyję. Moim największym grzechem jest podjadanie i dojadanie po nim :) Mam prośbę, jeśli jest to możliwe, prosiłabym o przesłanie jakieś, nie wiem, diety, z rozpisaniem posiłków, co mogłabym jeść ( ile czego pić, ewentualnie jakie robić przerwy między posiłakami. Jakieś zdrowe przekąski do podgryzania, żeby pomalutku łatwiej było się przestawić na zdrowy tryb życia i trochę zrzucić kg, bo źle się czuję z nimi. Myślę, że gdybym miała jakiś plan, byłoby mi łatwiej, a tak to tu ciemny chleb rano, żeby dobrze zacząć, a po południu czekolada ;( bo do kawy nie zaszkodzi, no i waga idzie do góry.
30 LAT ponad rok temu

Witam!

Pani BMI jest w normie (24,22, przy normie 18,5-25).

Artykuł dotyczący zdrowych przekąsek znajdzie Pani pod linkiem: zdrowe przekąski.

Zgodnie z Piramidą Zdrowego Żywienia każdego dnia powinna Pani spożyć:
• 5 porcji produktów zbożowych (pieczywo, kasze, ryż, płatki zbożowe, musli), przy czym 1 porcja to: 1 kromka chleba, 3 łyżki ryżu, kaszy, makaronu, 2 łyżki płatków;
• 4 porcje warzyw (w tym ziemniaków) - warzywa można spożywać praktycznie bez ograniczeń, przy czym 1 porcja to 100 g;
• 1 porcję owoców (zgodnie z Piramidą Żywienia powinny to być 3 porcje, jednak przy diecie odchudzającej polecałabym ograniczenie się do 1 porcji), przy czym 1 porcja to 100 g owoców (np. 1/2 jabłka, pomarańczy, gruszki, 5 śliwek węgierek lub 7 truskawek);
• mleko i przetwory mleczne - 2 porcje (mleko, kefir, maślanka, jogurt, ser) - dobrze wybierać produkty odtłuszczone, w wersji light, 1 porcja w tym wypadku oznacza: 1 szkl. mleka, kefiru, jogurtu, 100 g sera twarogowego lub 2 plasterki sera żółtego - należy jednak pamiętać, iż ser żółty jest bardzo kaloryczny;
• mięso, ryby lub nasiona roślin strączkowych - 1 porcja, która odpowiada: 150 g ryby lub mięsa z kurczaka/indyka bez skóry; część mięsa można zamienić na 40-50 g suchych nasion roślin strączkowych lub 2 sztuki jaj;
• tłuszcze - 3 porcje, przy czym 1 porcja to 1 łyżka oleju lub oliwy, lub 1 łyżka miękkiej margaryny.

Zalecałabym spożywanie 5 posiłków dziennie:
- śniadanie, obiad, kolacja jako posiłki główne, o większej kaloryczności,
- II śniadanie, podwieczorek - mniejsze, o mniejszej kaloryczności, w formie przekąsek.
Ostatni posiłek zalecałabym na 2-3 godziny przed snem. Przynajmniej 1 posiłek powinien być ciepły. Nie można zapominać o śniadaniu. Posiłki powinny być spożywane w spokoju, powoli. Należy dokładnie żuć każdy kęs. Od stołu dobrze jest odejść z niedosytem – uczucie sytości pojawia się dopiero po pewnym czasie.

To, co może Pani zrobić, to wyeliminować bomby kaloryczne: cukier dodawany do kawy i herbaty, kolorowe, słodzone napoje gazowane i soki z dodatkiem cukru, tłuste wędliny, serki topione, serki typu fromage, feta, sery żółte, tłuste, zawiesiste zupy (śmietanę można zastąpić np. jogurtem 0%), tłuste placki, kotlety, kluski, fast foody, ciasta, ciasteczka, smażone potrawy (zwłaszcza w panierce, która chłonie tłuszcz jak gąbka).

Na aktywność fizyczną codziennie powinna Pani przeznaczyć co najmniej 30 minut. Jeśli czuje się Pani na siłach, może Pani uczęszczać na zajęcia typu mama i dziecko (oferuje je większość klubów fitness). Jeśli chodzi o spalanie tkanki tłuszczowej, najlepsze efekty dają treningi na siłowni (siłowe) w połączeniu z zajęciami aerobiku (np. fat burner - z nastawieniem na spalanie tkanki tłuszczowej). Rozwój tkanki mięśniowej na skutek ćwiczeń siłowych powoduje przyśpieszenie przemiany materii.

Pozdrawiam