Dieta dla osoby z refluksem

Jestem kobietą, mam 21 lat. W 2007 roku gastroskopia wykazała u mnie przepuklinę rozworu przełykowego przepony i refluks. Dwa lata później badanie RTG wykazało brak objawów przepukliny rozworu przełykowego przepony, ale zaznaczono, że w żołądku zalegała mała ilość płynu. Miewam także objawy charakterystyczne dla zespołu jelita nadwrażliwego , czyli bóle brzucha (w różnych miejscach), poczucie ciężkości, wzdęcia, poczucie niecałkowitego wypróżnienia (rzadko). Nie mam zaparć, ani krwawień. Do innych objawów należą: ból żołądka, mdłości, poczucie duszności, ból w mostku (badania EKG i krwi wykluczyły problemy sercowe) oraz ostatnio zgaga. Jak powinnam się odżywiać w takiej sytuacji? Jakich produktów unikać?

Witam,

Pani przypadek jest dosyć złożony postaram się odpowiedzieć najlepiej jak potrafię. Mimo to zalecam indywidualną wizytę u dietetyka, w celu dokładnego przeanalizowania Pani żywienia i choroby.

W obu tych dolegliwości wskazane jest utrzymanie prawidłowej masy ciała. Otyłość i nadwaga zwiększa ciśnienie wewnątrz brzucha, co skutkuje zarzucaniem kwaśniej treści żołądkowej do przełyku.

Posiłki należy spożywać często w małej ilości. 4-5 razy na dzień.

Powinno unikać się tłustych produktów- tłustych mięs i wędlin, pełnotłustych produktów mlecznych. Należy unikać kiełbas i wędlin podrobowych, pasztetów, konserw mięsnych oraz wieprzowiny, tłustej wołowiny, gęsi, kaczek. Można spożywać wędliny drobiowe, polędwicę, szynkę, cielęcinę, indyki, kurczaki i króliki.

Potrawy należy piec w folii czy gotować na parze. Należy unikać produktów smażonych czy obsmażanych.

Należy zwiększyć ilość wypijanych płynów- co najmniej 1,5 l dziennie. Najlepiej wybierać wodę niegazowaną, naturalne soki warzywne i owocowe, natomiast niewskazane są napoje gazowane (zawierają sorbitol i fruktozę nasilające bóle brzucha).

Należy unikać dużej ilości przypraw i słodyczy oraz soków z owoców cytrusowych, czekolady i kawy.

Ostatni posiłek powinien być spożyty nie później niż 3 godziny przed snem.

Pozdrawiam.