Dieta i ćwiczenia a sylwetka gruszki

Jestem Anna mam 15 lat i ważę 75 kg. Mam 170 cm wzrostu i mam sylwetkę gruszki. Od dawna marzę o płaskim brzuchu,mniejszych piersiach i szczupłych nogach. Mam przez te wady okropne kompleksy przez co wstydzę się samej siebie. Chciałabym się dowiedzieć jakie ćwiczenia i dietę zastosować? Czekam na odpowiedź.
15 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Przede wszystkim proponuję podejść do procesu redukcji nadmiernych kilogramów, a dokładniej zmiany stylu życia, jak do inwestycji we własne zdrowie i dobre samopoczucie, a nie warunku podwyższenia samooceny. Masa ciała, nawet nadmierna, nie jest wyznacznikiem naszej wartości.
W kwestii zmiany stylu życia zalecam regularność- posiłków i aktywności fizycznej, oraz wybór zdrowych produktów.
Przede wszystkim proponuję zwiększyć liczbę posiłków w ciągu dnia do 5 - to pomoże uregulować metabolizm i zapobiegnie nadmiernemu odkładaniu się tkanki tłuszczowej.
Wskazana jest też rezygnacja ze słodyczy (w tym również pieczywa cukierniczego typu drożdżówki, pączki, ciastka francuskie itp.), napojów słodzonych (dosładzanie kawy i herbaty, gotowe soki, wody smakowe)
oraz słonych przekąsek typu chipsy, krakersy.
Należy natomiast zwiększyć spożycie produktów mlecznych (jogurtów naturalnych , kefirów, maślanek, mleka), chudego mięsa i ryb, owoców i warzyw oraz pełnoziarnistych produktów zbożowych (ciemne pieczywo, kasze, ryż brązowy, makaron razowy, płatki owsiane, płatki razowe, otręby)
Konieczne jest także włączenie codziennej aktywności fizycznej - minimum 40 min dziennie dowolnego sportu lub ćwiczeń gimnastycznych (skłony, brzuszki, przysiady itp.)

Witam, powinnaś zastosować dietę opartą na prawidłowych zasadach żywienia. Oznacza to, aby codziennie jeść 4-5 małych objętościowo posiłków, ale takich, aby nie czuć głodu – posiłki jedz powoli, dzięki temu zjesz mniej. Przed posiłkiem pij wodę mineralną (1 szklankę), co dodatkowo wypełni żołądek. Małe, a jednocześnie częste porcje przyspieszą metabolizm, co będzie skutkowało szybszym spaleniem tkanki tłuszczowej, a będą na tyle częste, że nie poczujesz głodu. Jedz co około 2-3 godziny – 3 posiłki główne i 2 przekąski. Ostatni posiłek jedz na 2-3 godziny przed snem, a pierwszy do godziny po obudzeniu się. Pamiętaj też ćwiczeniach – 3 razy w tygodniu po około 40 minut. Pij około 2 l płynów (bez cukru, bez kofeiny). Zapoznaj się również z pozostałymi zasadami żywienia, które znajdziesz w dziale zdrowe odżywianie. Pozdrawiam.