Dieta i ćwiczenia dla 16-latki

dzien dobry. ma na imie iza i mam problem z nadwaga . mam 16 lat i przy wzrosciie 170 cm waze okolo 80 kilo . mam strasznie duze uda i pupe i chcialabym cos zmienic gdyz wszyscy wytykaja mnie palcami . potrzebuje specjalnej diety i specjalnych cwiczen . pomocy i z gory dziekuje
16 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Aby normalizować masę ciała i zredukować nagromadzoną tkankę tłuszczową, należałoby wprowadzić kilka zasad zdrowego stylu życia.Niezwykle istotna w tym zakresie jest regularność spożywania posiłków - w ten sposób metabolizm stabilizuje się, co zapobiega odkładaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej "na zapas". Warto wprowadzić 5 posiłków dziennie. Jednocześnie jednak wśród tych posiłków przeważać powinny zdrowe produkty - spośród produktów zbożowych są to przede wszystkim pełnoziarniste makarony, pieczywo i brązowy ryż. Źródłem białka w diecie powinno być chude mięso (głównie drób) i ryby. Cenne w diecie jest też mleko i produkty mleczne.
W codziennym jadłospisie powinno znaleźć się dużo świeżych (lub gotowanych na parze) warzyw i owoców - są one bogate w witaminy i składniki mineralne, a także zawierają dużo błonnika, który wspomaga pracę jelit i daje uczucie sytości.
Unikać należy słodyczy, słonych przekąsek, żywności typu fast food.
W zakresie aktywności fizycznej polecam realizowaną codziennie dowolną formę sportu lub ćwiczenia na wybrane partie ciała.

Podane przez Ciebie dane wskazują na znaczą otyłość - jesteś w okolicy 97 centyla na siatce centylowej.
Zacznij więcej się ruszać. Głównie zalecam ćwiczenia aerobowe: rower, bieganie, basen. Jeżeli się krępujesz - ćwicz w domu, na znanych serwisach z plikami wideo masz dostępne całe zestawy ćwiczeń.
Zmień nawyki żywieniowe: jedz często małe ilości pokarmów. Nie omijaj śniadań. Warzywa powinny zawitać na Twoim talerzu na dłuższy czas. Ogranicz słodycze, przekąski, słodkie napoje.
W razie problemów z ułożeniem sobie diety skontaktuj się za specjalistą.