Dieta i rozstępy: jaka dieta pomoże schudnąć?

Witam! Już wcześniej pytałam o rozstępy. Podeszłam do tego tematu z pewnym dystansem. Jednak ostatnio zauważyłam na brzuchu (z boku) białe "blizny". Podejrzewam, że to są właśnie rozstępy. Jednak mam pewne wątpliwości. Otóż te blizny nigdy nie były czerwone (podczas mycia, czy ubierania nigdy tego nie zauważyłam). Troszkę mnie to dziwi, ponieważ słyszałam, że zawsze na początku są czerwone/różowe. Nie są prawie w ogóle widoczne, ani wyczuwalne, ale trochę mnie to martwi. Chciałabym wiedzieć, czy to rzeczywiście rozstępy. Wiem, że nie można tego stwierdzić przez internet, ale chciałabym wiedzieć, co myślą o tym eksperci. Mam zamiar udać do dermatologa, ale nigdy nie znajduję czasu, a przede wszystkim chęci. Myślę, że w najbliższym czasie się nie wybiorę. Te "blizny" pojawiły się na bokach brzucha, jednak w ostatnim (dłuższym) czasie nagle nie tyłam, ani nie chudłam. A z tego, co wiem, właśnie od nagłych zmian masy ciała (naciągania skóry) powstają rozstępy. Prosiłabym o w miarę szybką odpowiedź, ewentualnie polecenie jakiejś maści na tego typu problemy.

Mam 13 lat, 162 cm wzrostu (w pierwszym pytaniu podałam, że 165, ale miałam wtedy złe dane) i ważę 66-67 kg (moja waga waha się w ciągu dnia, raz spada do 64 kg, ale następnego dnia znów jest w tym stanie). Wiem, że mam nadwagę, więc prosiłabym również o polecenie jakichś ćwiczeń i ułożenie diety, która pozwoli mi zdrowo schudnąć. Mam raczej niewiele ruchu: 4 godziny wf-u, dyskoteki, czasem jakieś ćwiczenia fizyczne, ale bardzo rzadko, bo nie lubię ćwiczyć, ale kiedy wykonam jakieś ćwiczenia, czuję się bardzo dobrze; bardzo lubię jeść warzywa i owoce, ale również słodycze. Kiedyś ich nienawidziłam, ale przez ostatnie pół roku zaczęłam je jeść, czasem nawet sporo. Chciałabym taką dietę, która w miarę szybko pomogłaby mi schudnąć bez głodzenia. Pozdrawiam.

Witam,

Twoja masa ciała wskazuje na nadwagę, jednak jesteś w wieku dojrzewania, dlatego nie powinnaś stosować diet (zwłaszcza popularnych diet odchudzających). Prawdopodobnie masz rozstępy na brzuchu, ale jak sama zauważyłaś przez internet nie można tego stwierdzić. Możesz udać się do kosmetyczki, która poleci Ci maści na tę dolegliwość. Rozstępy są wynikiem zmian hormonalnych, a nie samego przybierania na masie ciała (podczas tycia wydziela się wiele hormonów, dlatego jest to mylone). Jesteś w wieku dojrzewania dlatego Twoja gospodarka hormonalna jest jeszcze nieuregulowana.

Zacznij prawidłowo się odżywiać i regularnie ćwiczyć, a masa ciała powinna ulec zmniejszeniu. Prawidłowa dieta powinna dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych oraz odpowiedniej ilości energii. Równie ważna jest aktywność fizyczna, która odgrywa decydującą rolę w utrzymaniu szczupłej sylwetki i zdrowia.

Pozdrawiam