Dieta na przytycie przy zespole Gilberta i po usunięcie fragmentu jelita

Witam, mam następujące pytanie, otóż mam 19 lat i 180 cm wzrostu, a moja waga wynosi 65 kg. Chciałabym trochę przytyć, czytam ostatnio sporo o odpowiednich dietach wysokokalorycznych, Choruję jednak na zespół Gilberta oraz dwa razy miałam usuwany fragment jelita z powodu niedrożności, czy w takim przypadku dieta na przybranie wagi mi nie zaszkodzi ?

Natalia Ulewicz Dietetyk, Olsztyn

Witam serdecznie,
Bez jakichkolwiek wyników Pani badań, historii choroby i dokładnej analizy, bardzo ciężko określić jaki sposób żywienia jest dla Pani odpowiedni. W Pani chorobach, wszystko należy ustalać indywidualnie i nie ma recepty.

pozdrawiam!

Witam! W przypadku źle dobranej diety może Pani spowodować więcej szkody niż pożytku. Należy udać się do dietetyka, który powinien wziąć pod uwagę Pani stan zdrowia, przeanalizować wyniki badań. Ważne jest jaki jest Pani stan odżywienia zarówno energetycznego, jak i białkowego. Ponadto jak duży fragment jelita został usunięty i czy wchłanianie nie jest ograniczone. Czy miewa Pani biegunki, czy może zaparcia. Ponadto warto ustalić w jakiej kondycji jest Pani wątroba.
Jak sama Pani widzi jest wiele składowych, które należy wziąć pod uwagę dlatego nie polecam wdrażania diet z wątpliwego źródła. Pozdrawiam

Witam!
Dieta powinna być lekkostrawna,ale można zwiększyć kalorie o 400 kcal, dietetyk powinien obliczyć spoczynkową przemianę materii, zapotrzebowanie energetyczne i w oparciu o te dane ułoży dietę.

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Dzień dobry,

Dieta na przybranie wagi Pani nie zaszkodzi, proszę zachować odpowiednią higienę sporządzania potraw, tak aby wykluczyć zakażenie wirusowego zapalenia wątroby.
Można zwiększyć kaloryczność diety o 300-500 kcal w stosunku do zapotrzebowania i prowadzić prawidłowe żywienie.

Witam, dieta na zwiększenie masy ciała nie powinna zaszkodzić jednak powinna być wprowadzona przez specjalistę. W takich dietach bardzo ważne jest nie przesadzanie z białkiem, odpowiednia ilość błonnika pokarmowego, tak aby nie podrażniać dodatkowo jelit oraz zawartość wszysttkich składników odżywczych, które trzeba indywidualnie dla Pani obliczyć. W takich przypadkach najlepiej też wprowadzać dietę stopniowo zwiększając ilość kalorii białka i innych składników odżywczych.

Dzień dobry!
Najbezpieczniejszym wyjściem będzie udać się do poradni dietetycznej. Powinna być przeprowadzona analiza składu ciała z określenie metabolizmu spoczynkowego. Dieta musi być absolutnie ułożona do Pani osoby. Powinna uwzględniać Pani oczekiwania, ale nie pomijając chorób. W Pani przypadku najzdrowiej jest wprowadzać zmiany żywieniowe małymi krokami. Indywidualnie określić zdrową nadwyżkę kaloryczną w dobrze zbilansowanej formie- czy to będzie 300,400 czy 500 kalorii.
Życzę zdrowia!
Ania Kuczkin

Dr Agata Cezari Dietetyk, Wrocław

Witam,
Pani sytuacja zdrowotna jest poważna, więc wymaga poważnego potraktowania. Plan żywienia z zakresu dietetyki medycznej, stworzony dla Pana bardzo indywidualnie NA PODSTAWIE 36 badań z krwi żylnej. Jest Pani tak młodą osobą, że warto zrobić ten krok i raz na zawsze nauczyć się odpowiedniego sposobu żywienia, boję się, że jeśli nie podejmie Pani jakiś działań problem będzie postępował...
pozdrawiam i życzę podjęcia walki, naprawdę warto!

Witam serdecznie,
Przy zespole Gilberta nie ma wielkich ograniczeń żywieniowych, dieta powinna być pełnowartościowa, zawierająca odpowiednią ilość składników odżywczych i mineralnych. Powinny w niej znaleźć się także Wielonienasycone Kwasy Tłuszczowe, dlatego do żywienia warto wprowadzać ryby morskie.
Natomiast po usunięciu fragmentu jelita mogą pojawić się większe wymagania żywieniowe. Dieta powinna być dostosowana do obecnego stanu zdrowia pacjenta, jeżeli Twój stan zdrowia w tej chwili jest dobry, a od chwili operacji minęło trochę czasu Twój jadłospis powinien być zbliżony do osób zdrowych, z niewielkimi modyfikacjami.
Spożywaj posiłki często, ale o małej objętości.
W swojej diecie uwzględniaj źródła pełnowartościowego białka ( mięso, ryby, jaja). Aby zwiększyć kaloryczność uwzględniaj zwłaszcza gatunki ryb tłustych tj. makrela, łosoś, tuńczyk, śledź. Możesz spożywać serki homogenizowane oraz tłuste twarogi, na bazie których można sporządzać różne pasty do kanapek. Do pasty takiej możesz dodać łyżeczkę np. oleju lnianego.
Uwzględniaj w diecie warzywa i owoce (surowe,gotowane,suszone, rozdrobnione w postaci soków). Jeśli tylko tolerujesz produkty mleczne, możesz wprowadzić do swojej diety napoje fermentowane tj. kefir.
Na obiad możesz przygotować sobie zupę krem z groszkiem ptysiowym, zupę pomidorową z lanym ciastem, zupę koperkową z makaronem.
W taki prosty sposób można zwiększać kaloryczność potraw, nie zwiększając objętości.
W celu ustalenia szczegółowego planu żywieniowego zalecam wizytę u dietetyka.
Pozdrawiam serdecznie

Witam. Zwiększenie kaloryczności diety Pani nie zaszkodzi ale najlepiej udać sie osobiście do dietetyka który dokona obliczeń, i ułoży indywidualną diete do potrzeb.
pozdrawiam

Witam serdecznie! Zespół Gilberta nie stanowi najmniejszej przeszkody w ustaleniu diety wysokokalorycznej służącej zwiększeniu masy ciała, ale stan po resekcji jelita wymaga bardzo indywidualnego podejścia i dobrania diety, który będzie służyła poprawie stanu ogólnego.Absolutnie niezbędna jest pełna dokumentacja medyczna z okresów hospitalizacji, wyniki badań histopatologicznych, przeprowadzenie oceny żywienia i przede wszystkim ustalenie przyczyny redukcji masy ciała (najprawdopodobniej związek przyczynowo-skutkowy:choroba jelit-hospitalizacja). Niezbędna będzie konsultacja u dietetyka klinicznego, który bardzo skrupulatnie dobierze Pani dietę.Pozdrawiam serdecznie.