Dieta odchudzająca dla 25-letniej mamy

Witam mam 25lat i dwójkę dzieci 4miesiące temu urodziłam córeczke. mam 154cm wzrostu i 77kg wagi. jestem przerażona ponieważ po pierwszej ciaży nie wróciam do swojej wagi mało tego przytyłam ok 5kg. teraz przy drugiej ciąży przytyłam 10kg które do tej pory nie zgubiły ani grama i boję się że już nie zgubie. stosowałabym diete ale mam problem z warzywami: nie przełknę warzyw tj kalafior brokuły bruksele itp a wiekszość diet składa sie właśnie z tym podobnych składników. bardzo proszę o pomoc

Witam,

Pani zapotrzebowanie na obecną chwilę to około 2100 kcal (przyjęłam małą aktywność fizyczną).
Częstym problemem po ciąży jest fakt, że w jej trakcie kobieta przybiera zbyt dużo kilogramów (przeciętnie powinna przytyć około 12 kg), a potem w trakcie karmienia piersią je zgubić.
Dieta oprócz odpowiednich wartości kalorycznych i składników odżywczych powinna być również dopasowana do Pani stylu życia (2 dzieci nie pozwala na zbyt dużo czasu na gotowanie posiłków) oraz preferencji smakowych.
Myślę, że zmuszanie się do jedzenia niesmacznych posiłków obniża chęć do odchudzania.

Zwłaszcza, że warzywa to bardzo duża grupa produktów: są przecież kapusty, buraki, marchew, kukurydze oraz wiele wiele innych składników, które równie dobrze będą sprawdzały się w diecie.

Ze swojej strony polecam spisać wszystkie produkty, których Pani nie lubi na listę i udać się do dietetyka, który weźmie to pod uwagę.
Nie wspomniała Pani o ćwiczeniach, a to one głównie sprawiają, że udaje nam się schudnąć. Jeśli nie ma Pani czasu lub z innych względów na uczestniczenie w zajęciach fintess czy siłowni równie dobrze można przeznaczyć codziennie około 30 minut na ćwiczenia przed telewizorem lub przy użyciu jakiegoś sprzętu (rowerek, steper).
Pani problemem jest jedynie dobre dopasowanie diety, a zapewniam że nie trzeba jeść wyżej wymienionych produktów, żeby osiągnąć efekt. I oczywiście aktywność fizyczna, o której nic nie wiem, więc ciężko mi ocenić jak wpływa on na całą sytuację.

Witam!
Dokładne, indywidualne zalecenia żywieniowe mogą być podane po zebraniu wywiadu żywieniowo-chorobowego. Wstępnie zachęcam do przestrzegania zasad racjonalnego żywienia, które podam poniżej.
1. Codzienna aktywność fizyczna i odpowiednia dieta pomaga w zachowaniu pełni zdrowia i kondycji.
2. Podstawą prawidłowej diety jest różnorodność spożywanych produktów. Należy spożywać 4 – 5 posiłków dziennie w odstępach nie dłuższych niż 4 godziny. Dzień powinno rozpoczynać śniadanie.
3. Pełnoziarniste produkty zbożowe (np. chleb razowy, chleb pełnoziarnisty, grube kasze, ryż brązowy) powinny być dla głównym źródłem energii w codziennej diecie.
4. Codziennie należy spożywać warzywa i owoce. Zalecana jest przewaga warzyw nad owocami.
5. Każdego dnia co najmniej dwa razy zaleca się spożywanie mleka i jego przetworów tj. jogurty, kefiry, sery twarogowe.
6. W diecie powinny zostać ograniczone tłuszcze zwierzęce (smalec, tłuste mięsa). Dozwolone są tłuszcze roślinne (tj. olej rzepakowy, oliwa z oliwek).
7. Źródłem białka w diecie powinny być: mięso drobiowe, ryby oraz nasiona roślin strączkowych np. soja, groch, fasola. Należy ograniczyć spożycie tłustego mięsa czerwonego.
8. Przeciwwskazane jest spożywanie dużej ilości soli i słodyczy (źródła „pustych” kalorii).
9. Należy pić wystarczającą ilość płynów– około 1,5-2 litrów dziennie.
10. Należy ograniczyć lub wykluczyć spożywanie alkoholu.
Po przepisy i wskazówki dietetyczne zapraszam również na moją stronę
http://diet-coaching.xaa.pl/ ;
Pozdrawiam,
dietetyk Patrycja Sankowska