Dieta po ciąży

Masa ciała 81 kilo, wiek 25 lat, wcześniej żadnych diet, tylko czasami odmawiałam sobie slodyczy, w rodzinie raczej nie występuje otyłość. Rano jogurt, kawa bez kofeiny, kanapka, obiad: miejszy niż w ciąży i jogurt, kolacja: kanapka i owoc. Nie choruję na nic. W ciąży przytyłam 24 kilo, jestem miesićc po porodzie i mimo tego, że codziennie jeżdzę na rowerku 20 min. i robie 20 brzuszków waga stoi i niespada. Jaka dietę powinnam stosować, dodam, że karmię piersia i muszę zgubić 10 kilo, by dojść do swojej wcześniejszej wagi. Proszę o poradę.
ponad rok temu

Witam Panią!

Jest Pani świeżo po porodzie, proszę więc dać organizmowi trochę czasu na regenerację. Dieta odchudzająca, zwłaszcza niedoborowa, może opóźnić ten proces. Karmienie piersią przyśpiesza redukcję masy ciała, ponieważ organizm zużywa dodatkowe nakłady energii na produkcję mleka. Proszę zacząć od prostych zmian.

Zastosowanie może mieć dieta niskoenergetyczna:
• wyeliminowanie nadmiernej ilości tłuszczu w diecie (na rynku istnieje wiele margaryn tupu light, które często mają nawet 3 razy mniej kalorii niż masło);
• spożywanie pełnoziarnistych produktów zbożowych (wydłużają uczucie sytości);
• włączenie do diety większej ilości warzyw i owoców;
• ograniczenie ilości dodawanego cukru;
• ograniczenie ilości wypijanych napojów kolorowych, zjadanych słodyczy etc.;
• zamiana tłustych mięs na chude (szynkę z piesi kurczaka, szynkę gotowaną etc.);
• włączenie do jadłospisu ryb.

Powinna Pani zwrócić szczególną uwagę na ilość spożywanego mleka i produktów mlecznych. Zalecana ilość to 3-4 porcje dziennie. 1 porcja to: 1 szklanka mleka lub 1 szklanka kefiru, maślanki, jogurtu, 10 dkg sera twarogowego, bądź 2 plasterki sera żółtego. Aby nie dostarczyć zbyt dużej ilości kilokalorii, proszę wybierać nabiał odtłuszczony. Warto także zwiększyć aktywność fizyczną. W Pani przypadku, aktywność powinna być wydłużana systematycznie. Nie napisała Pani, czy poród odbył się siłami natury, czy też przez cesarskie cięcie. Przy cesarskim cięciu, przez okres kilku miesięcy należy unikać wykonywania ćwiczeń, które mogłyby przyczynić się do napięcia skóry w rejonie rany pooperacyjnej, w tym "brzuszków".

Pozdrawiam