Dieta po operacyjnym usunięciu pęcherzyka żółciowego

Jestem po operacji usunięcia woreczka żółciowego. Mam stosować dietę wątrobową. Jakie składniki mogę spożywać, a jakich wręcz unikać? Proszę jeszcze powiedzieć mi czy po usunięciu woreczka żółciowego mogą wystąpić wzdęcia (gazy), nudności, częste bóle głowy, lekki ból po lewej stronie koło żeber, częste oddawanie moczu i takie ciągłe uczucie przelewania się w brzuchu?

Witam,
trzustka odpowiada za trawieni tłuszczy. Po jej usunięciu nalezy zastosować dietę niskotłuszczową, a więc jeść produkty o obiniżonej zawartości tłuszczu:chude mięso, wędliny, nabiał chudy. Możliwe, że takie doleglowości są wywołane złą dietą. Przyrzadzane posiłki powinny być lekkostrwawne, nie należy ich zmażyć, a raczej dusić, piec, gotować

Dzień dobry.
Dieta po resekcji woreczka żółciowego powinna być łatwostrawna i niskotłuszczowa. Polega na zmniejszeniu produktów będących źródłem tłuszczu oraz obfitujących w cholesterol. Zalec się małe posiłki, umiarkowanej objętości, 5-6 razy dziennie. Proszę zrezygnować z produktów tłustych, wzdymających, ostrych, długo zalegających w żołądku. Należą do nich: mocne napary,gazowane napoje, pieczywo pełnoziarniste, tłuste mięsa i wędliny, zasmażki, sos: cebulowy, grzybowy, musztarda, ocet, orzechy, otręby, roś.strączkowe, rośliny kapustne, warzywa i owoce ze skórką, potrawy marynowane i wędzone, bigos, fasolka po bretońsku, krokiety, placki ziemniaczane. Wzdęcia, nudności, bóle w okolicach żeber mogą być wywołane spożywaniem nieodpowiednich produktów. Jeśli ma Pan/Pani dodatkowe pytania, proszę o kontakt pod adresem info@diet-coaching.xaa.pl
Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Kilka tygodni czasami kilka miesięcy takie objawy mogą się utrzymywać. Proszę zastosować dietę niskotłuszczowa i ograniczyć pokarmy drazniące przewód pokarmowy.