Leczenie otyłości brzusznej

Na wystąpienie otyłości brzusznej bardziej narażeni są mężczyźni niż kobiety. U kobiet udział w jej powstaniu mają m.in. zaburzenia równowagi hormonalnej czy menopauza. O tym, jak wygląda leczenie otyłości brzusznej, wypowiada się prof. Wojciech Drygas.

Szanowny Panie,
w pierwszej kolejności serdecznie współczuję zaistniałej w Pana życiu sytuacji. Proszę pamiętać, że mimo początkowych trudności, przy staranności w pierwszych etapach rekonwalescencji i dbałości o właściwe nawyki żywieniowe i pielęgnacyjne po jej zakończeniu, może Pan prowadzić wspaniałe życie.
Zakładam, ze zakończył Pan już hospitalizację i żywiony jest drogą przewodu pokarmowego. Z uwagi na znaczny ubytek masy ciała a co za tym idzie straty ważnych składników śladowych, warta rozważenia byłaby dieta uzupełniona o gotowe, wysokoodżywcze drinki. Spośród żywności zwyczajowo przyjmowanej należałoby wybierać artykuły świeże (dotyczy to zarówno mięs, ryb, drobiu jak i warzyw i owoców) i starannie je przetwarzać poprzez gotowanie i rozdrabnianie aby ułatwić strawność. Zatem podstawą Pana wyżywienia powinny być gęste zupy-przeciery z sezonowych warzyw z dodatkiem składnika zawierającego pełnowartościowe białko (np ugotowana pierś kurczaka, jajo, ryba), białego ryżu lub drobnej kszy czy ziemniaków oraz w końcowej fazie (po zakończonym gotowaniu) odrobiny oleju czy masła. Całość- jak wspomniałam rozdrabniamy np. blenderem, doprowadzając do postaci płynnej.
W miarę poprawy trawienia, będzie można wprowadzić pokarmy w postaci papek.
Gdyby potrzebował Pan bardziej szczegółowej oceny swojej kondycji żywieniowej bądź spadek masy ciała lub objawy z przewodu pokarmowego nasiliły się, doradzam osobisty kontakt ze specjalistą.
Życzę szybkiego powrotu do zdrowia! Justyna Siwiela

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty