Dieta przy galaktozemii

witam,mam synka (7 m-cy) chorego na galaktozemie.Przy tej chorobie bardzo trzeba uwazac na diete czyli wyeliminowac laktoze oraz uwazac na galaktoze. czy moze Pani mi pomoc ustalic co moze jesc z warzyw,owoców itp

Witam! W przypadku galaktozemii istotną rolę odgrywa dieta. Poniżej podam listę produktów dozwolonych w galaktozemii (zarówno dla niemowląt, dzieci i dorosłych).
Mieszanki mlekozastępcze: nutramigen, preparaty sojowe
Mięso: wołowina, cielęcina, królik, drób, jaja
Tłuszcze: oleje roślinne, smalec, margaryny roślinne
Produkty mączne: mąka, makrony, kasze, pieczywo bezmleczne, ryż
Cukier trzcinowy, buraczany, miód
Owoce i warzywa o małej zawartość galaktozy: ziemniaki, marchew, kalafior, brokuły, kapusta, sałata, seler, szpinak, ogórki, cukinia, cebula, rzodkiewka, szparagi, kukurydza, buraki dynia
Produkty sojowe nie poddawane fermentacji - tofu
Orzechy laskowe, pistacjowe, ziemne
Ziarna słonecznika, sezamu
Przyprawy i dodatki: suche przyprawy ziołowe, sól, pieprz , żelatyna, drożdże, grzyby
Słodycze: dropsy owocowe, lizaki owocowe, żelki, lody wodne, bezy
Po więcej porad zapraszam na www.diet-coaching.xaa.pl
Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska