Dieta przy złośliwym raku jamy ustnej

Witam serdecznie proszę o porade jaka diete stowować przy złosliwym raku jamy ustnej Mama miała miec operacje w Poznaniu ale tam stwierdzili ze musi przejsc chemioterapie by guz sie zmniejszył po pieciu mamie schodzi włosy nie wypadaja ale ma biegunke.Prosze o porade xczy to prawda że z tym zyje sie pięc lat.Z góry dziękuje

Witam,

dobór odpowiedniej diety jest uzależniony od zaawansowania choroby. Jeżeli Pani Mama jest w stanie sama jeść, zalecana jest dieta łatwostrawna. Często rak jamy ustnej jest wskazaniem do diety płynnej, półpłynnej lub papkowatej. Ponadto, warto sięgnąć po specjalne preparaty stosowane przy współistniejących chorobach nowotworowych. Polecała bym Nutridrinki (http://www.nutridrink.pl/). Jeżeli jednak Pani Mama nie jest w stanie normalnie spożywać pokarm, to zalecałabym zasięgnąć porady lekarza, ponieważ bardzo często normalne żywienie musi zostać uzupełnione o specjalne żywienie szpitalne.

Serdecznie pozdrawiam,
mgr Alicja Golonka
www.dietetyk-proporcja.pl