Dieta trzynastolatki: jak stracić zbędne kilogramy?

Mam 13 lat, mierzę 172 cm i ważę 85 kilogramów. Od ferii zaczęłam ćwiczyć. Codziennie jak mogłam wychodziłam na dwór z koleżanką i skakałyśmy na skakance z licznikiem od 150 do 1000 skoków. Straciłam w tydzień 2 kg. Wcześniej ważyłam 87 kg, teraz 85 kg. Czuję się źle w swoim ciele, chciałabym więcej schudnąć od 15-30 kilogramów. Jem chleb ciemny (taki ciemno-brązowy), unikam słodyczy (1 mały słodycz dziennie). Do szkoły zamiast batoników biorę mandarynkę. Piję wodę smakową niegazowaną. Staram się unikać ziemniaków, za to więcej jem owoców i warzyw. W wakacje pojadę do Chorwacji i chciałabym do tego czasu zmienić swój wygląd. Uwielbiam spodnie "rurki ", ale pochodzę w nich miesiąc i na udach pękają. Mam też rozstępy w okolicach piersi i z na plecach u dołu. Chciałabym się zmienić, pokazać, że umiem i potrafię. Proszę o radę jaką dietę powinnam zastosować i jak mogłabym stracić 15-30 kilogramów?
13 LAT ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!
Masz tylko 13 lat i nie powinnaś stosować diety odchudzającej. Twój organizm jeszcze się rozwija i potrzebuje odpowiedniej ilości składników odżywczych. Możesz jednak wprowadzić w życie kilka zasad zdrowego odżywiania, bez ograniczania liczby kalorii. Zmiana przyzwyczajeń oraz aktywność fizyczna z pewnością pozwolą Ci schudnąć. Zweryfikuj nieco cel, 30 kilogramów to za dużo.

Bardzo dobrze, że jesz ciemne pieczywo, warzywa oraz owoce, a unikasz słodyczy (choć powinnaś starać się wykluczyć je całkowicie) i ziemniaków. Powinnaś jeść regularnie, najlepiej 4-5 posiłków dziennie, z czego śniadanie do godziny po przebudzeniu, a kolację na ok. 3 h przed snem. Na kolację warto spożywać produkty czystobiałkowe. Pij co najmniej 1,5 litra płynów/dobę (najlepiej woda, zielona/czerwona herbata). Staraj się nie pić wody smakowej, ponieważ jest słodzona. W żadnym wypadku nie można drastycznie ograniczać produktów mięsnych oraz ryb. Mięso jest źródłem żelaza, którego niedobór może doprowadzić do anemii, natomiast ryby zawierają duże ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych. Oprócz słodyczy i ziemniaków należy ograniczyć produkty mączne: pieczywo oraz makarony, muesli,tłuste i smażone potrawy.

Postaw na aktywność fizyczną. Nie tylko poprawi ona Twój wygląd, ale pozytywnie wpłynie na samopoczucie. Możesz wybrać dowolny rodzaj sportu, który lubisz: rower, siatkówka, bieganie, skakanka, pływanie, itp. stosując np. trening aerobowy (czyli co najmniej 40 minut dziennie przez ok. 5 dni w tygodni + rozciąganie).
Do tego polecam ćwiczenia na poszczególne partie ciała (ramiona, brzuch, nogi) - brzuszki, nożyce, pompki, czy któryś z popularnych programów ćwiczeniowych, np. seria 8 minutę.
Pozdrawiam