Dieta wegańska - czy moja waga jest prawidłowa?

Mam 18 lat, ważę 45 kg do wzrostu 166 cm. Od około 3 lat jestem weganką. W ciągu ostatnich 2 lat schudłam znacznie. Wcześniej ważyłam 65 kg. Co powinnam uwzględnić w swojej diecie i czy moja waga jest prawidłowa?

Witam serdecznie,
Twoja waga jest zdecydowanie za niska. Prawidłowa byłaby w zakresie 50-60 kg.
Sądzę, że przyczyną utraty masy ciała jest przejście na dietę wegańską. Eliminuje ona bowiem bardzo wiele produktów (smażone mięsa, niektóre słodycze, ciasta, tłuste sery), dostarczających sporych ilości kalorii. Warzywa i owoce mają jej znacznie mniej, zawierają ponadto sporo wody i błonnika, co wzmaga poczucie sytości i obniża ilość spożytych kalorii.
By podwyższyć kaloryczność diety proponuję starać się jeść troszkę więcej pieczywa, warzywa podawać z dressingiem na bazie oleju, dodawać do potraw nasiona, pestki i orzechy. Możesz je także wmieszać w koktajl owocowy z mleka sojowego, podobnie jak płatki owsiane i inne węglowodany. Pamiętaj również o odpowiednich ilościach warzyw strączkowych i serków tofu, by zapewnić organizmowi źródło białka. Przyrządzaj je na różne sposoby, jako kotlety, gulasze, składnik sałatek. Dla urozmaicenia smaku możesz dodawać olej sezamowy, oliwę truflową i inne aromatyzowane tłuszcze.
Pomocne w przybraniu masy ciała mogą być również specjalne mieszanki i batony odżywcze.
Pozdrawiam,
K.Szatkowska