Dlaczego 4-miesięczne dziecko śpi niespokojnie?

Mam 4-miesięczną córeczkę. Praktycznie od porodu nie było problemów ze spaniem - przesypiała ładnie noce. Od kilku tygodni Oliwia kręci się i marudzi przez sen. Główną przyczyną jest wypadający jej z buzi smoczek. Kiedy poczuje, że go nie ma, zaczyna się kręcić i płakać przez sen. Jeśli nie podam jej smoczka, to się rozbudzi. Czasami jestem już tak zmęczona, że biorę małą do siebie do łóżka, ale nic się wtedy w jej zachowaniu nie zmienia. Próbowałam odzywyczaić od smoczka, ale nawet gdy uda mi się ją uśpić bez niego, to po 3,4 godzinach ona i tak sobie o nim przypomina. Dodam tylko, że w domu wszystko jest między mną a mężem w porządku, nie kłócimy się, wiec nie rozumiem zachowania małej, tym bardziej, że jako noworodek ładnie spała.

Proszę o poradę, bo ja już nie wiem, co robić. Dziękuję

Witam!

Jeśli dziecko jest zdrowe, proszę upewnić się, czy budzenie się nie jest spowodowane głodem. Czwarty miesiąc to okres silnego wzrostu, wówczas dzieci zwykle potrzebują więcej pokarmu.

Jeśli dziecko jest zdrowe i najedzone, pozostaje odzwyczaić małą od smoczka. To będzie bolesne przede wszystkim dla Pani, bo słysząc płacz dziecka, każdej mamie serce się kroi. Ale cóż, myślę, że warto spróbować. Płacz jeszcze żadnemu dziecku nie zaszkodził. Płacząc, maluch może się co najwyżej dotlenić, a to mu wyjdzie tylko na zdrowie. W końcu nie będzie przecież płakać całą noc i wreszcie zaśnie. Następnej nocy płacz powinien być krótszy, a może trzeciej nocy córeczka będzie już smacznie spała bez smoka. Innej metody niestety nie ma. Może Pani jeszcze czekać, aż córeczka nauczy się samodzielnie znajdować smoczek i wkładać go do buzi, ale to może niestety potrwać...

Na lepszy sen może pomóc przedłużenie wieczornej kąpieli. Dłuższa kąpiel powinna maleństwo uspokoić i zmęczyć, dzięki czemu będzie lepiej spało.

Dla pocieszenia dodam, że czwarty miesiąc zwykle bywa trudny, od szóstego powinno być już tylko lepiej.

Pozdrawiam i życzę wytrwałości!