Dlaczego bolą mnie płuca?

Od kilku godzin utrzymuje się u mnie zwiększony ból płuc, na początku bolało punktowo i lekko prawe płuco, teraz dolegliwości przeniosły się na całe płuca. Mam trudności ze zrobieniem głębszego oddechu, mam jakby niżej osadzone płuca (mam takie wrażenie), ale mogę oddychać, tylko że sprawia to trudność. Mam 19 lat, papierosy popalałem od niedawna, nic na stałe. Proszę o szybką odpowiedź.
19 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,
Przyczyną bólu w klatce piersiowej może być wiele schorzeń, nie tylko te wynikające z patologii tkanki płucnej.
Ból może się pojawiać w wyniku chorób układu krążenia - w tym serca. Może być także związany na przykład z refluksem, czyli zarzucaniem treści żołądkowej do przełyku. Bardzo prawdopodobne jest również, że przyczyną bólu jest nadwyrężenie mięśnia znajdującego się w obrębie klatki piersiowej czy ból wynikający z nadwyrężenia układu kostno-stawowego.
Aby wyjaśnić przyczynę dolegliwości konieczne jest niestety badanie lakerskie z dokładnym zebraniem wywiadu. Proszę udać się do lekarza rodzinnego, który ustali przyczynę dolegliwości i zaleci adekwatne leczenie. Nagły ból w klatce piersiowej zawsze wymaga konsultacji z lekarzem.
Jeżeli chodzi o palenie papierosów to zachęcam do całkowitej abstynencji.

Pozdrawiam