Dlaczego ćwiczę i nie chudnę?

Sytuacja wygląda tak: 170 cm, 66 kilo. Od 2,5 miesiąca chodzę regularnie na ćwiczenia fitness: od pon-czw po dwie godziny dziennie fitness+fitness lub fitness+spinning, pt-sob godzina fitness. Przez te 2,5 miesiąca schudłam zaledwie 2 kilo. Nigdy nie lubiłam tłustych rzeczy, fast foodów, nie lubię czipsów, po prostu tego nie jem. Słodycze mogą dla mnie nie istnieć. Dziennie wypijam 1,5 litra wody, zjadam 4 do 5 małych posiłków (banan z jogurtem, kanapka itp.), potem ćwiczenia i w domu coś lekkiego, zupa, owoce. Moje pytanie: co robię źle ? Czy to możliwe, że mój organizm spala to w aż tak ślimaczym tempie? Nie chodzi mi o zrzucenie 10 kilo w tydzień, ale czy 2 kilogramy w 2,5 miesiąca to nie za wolno ?
ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!
 Podchodząc do problemu teoretycznie może być kilka przyczyn przedstawionej przez Panią sytuacji:
-zmiana proporcji tkanki tłuszczowej i tkanki mięśniowej na korzyść tej drugiej, spowodowana intensywnym treningiem. Tkanka mięśniowa waży więcej niż tłuszcz, dlatego w okresie treningu spadek masy ciała w kilogramach może być niezauważalny. Warto zwrócić uwagę na wymiary.
Przy szacowaniu tempa utraty masy ciała należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Jeżeli wyjściowa ilość tkanki tłuszczowej była mała, spadek kilogramów będzie zdecydowanie wolniejszy.
-spowolnienie metabolizmu spowodowane zbytnią dysproporcją między dostarczanymi a spalanymi kaloriami. Pani opis sugeruje bardzo intensywne treningi. Należy dostosować sposób odżywiania do ilości ćwiczeń fizycznych, ponieważ organizm może przestawiać się na tryb oszczędzania. Paradoksalnie niekiedy w takich przypadkach zwiększenie ilości kalorii powoduje, że waga zaczyna spadać.
-przyczyna hormonalna (mało prawdopodobna). Problemy z tarczycą wpływają na metabolizm, a pośrednio także na masę ciała.

Myślę, że u Pani najbardziej prawdopodobna jest pierwsza przyczyna. Proszę zweryfikować stosunek zapotrzebowania energetycznego do tego co Pani aktualnie przyjmuje oraz zmianę w obwodach.
Z dodatkowych wskazówek - przy takiej ilości treningu - więcej płynów oraz uzupełnianie elektrolitów.

Pozdrawiam serdecznie!