Dlaczego doszło do gromadzenia się płynu w worku osierdziowym?

Witam! Mój tata 8 maja 2012 przeszedł operację wszczepienia by-passów. Po 8 dniach od przebytej operacji w stanie ogólnym dobrym został wypisany ze szpitala. W dniu wypisu zostało zrobione echo serca, które wykazało niewielka ilość płynu w worku osierdziowym. Do 31 maja 2012 tata przebywał w domu, przyjmował antybiotyk oraz leki na obniżenie ciśnienia (przed operacją również przyjmowali leki na obniżenie ciśnienia).

Od 31 maja do 20 czerwca tata przebywał w sanatorium. W sanatorium stwierdzono, że na tylnej ściance w worku osierdziowym znajduje się około 2 cm płynu. Przez cały pobyt w sanatorium tata przyjmował leki odwadniające i inne stosowane do obniżenia płynu w worku osierdziowym. Niestety terapia lekami nie przyniosła rezultatu. 20 czerwca tata został przewieziony z powrotem do szpitala. Tam po jednodniowej obserwacji zdecydowano się na operację odbarczania. Kardiochirurg w trakcie operacji odbarczania upuścił około 250 ml płynu z dostępnych miejsc. Wykonane kontrolnie echo serca po operacji wykazało, że płyn z tylnej ścianki worka osierdziowego nie został usunięty. Przez trzy kolejne dni tata przyjmował zwiększone dawki leków odwadniających. 25 czerwca wykonano kontrolnie echo serca, które wykazało 18mm płynu w worku osierdziowym na tylnej ściance. Tata został wypisany ze szpitala tego samego dnia.

Czy obecny stan, ilość płynu w worku osierdziowym można uznać za bezpieczny? Czy tata powinien się kontrolować u kardiologa? Jak często? Czy płyn usunięty w trakcie operacji odbarczania powinien zostać zbadany? Czy w przypadku mojego taty powinno się ustalić przyczynę gromadzenia się płynu w worku osierdziowym? Czy w przypadku mojego taty zalecana jest tomografia komputerowa mająca na celu ustalenie gęstości płynu? Będę niezmiernie wdzięczny za udzielenie odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.

Witam! Gromadzenie się płynu w worku osierdziowym stanowi dość częste powikłanie CABG (operacji pomostowania tętnic wieńcowych serca). Podczas wypisu ze szpitala stwierdzona ilość płynu w worku osierdziowym nie wymagała pilnego nakłucia worka osierdziowego, stwierdzono, że wystarczy leczenie farmakologiczne. Dlatego wskazane jest zintensyfikowane leczenie moczopędne, które powinno przyczynić się do wchłonięcia płynu. Wywiad wskazuje na to, że pojawienie się płynu w worku osierdziowym było spowodowane przebytą operacją kardiochirurgiczną. Standardowo podczas nakłucia pericardium upuszczony płyn wysyłany jest na badanie ogólne.

Szczegółowa diagnostyka zależy od sytuacji, w tej wydaje się, że nie ma wskazań do takiej diagnostyki w tym tomografii komputerowej, gdyż przyczyna jest określona. Na karcie wypisowej powinny znaleźć się zalecenia odnośnie wizyt kontrolnych w poradni kardiologicznej. Tydzień po wypisie ze szpitala Pański tata powinien zgłosić się lekarza rodzinnego w celu badania fizykalnego. Późniejsze regularne wizyty kontrolne powinny odbywać się w przypadku zaostrzenia dolegliwości lub co 6-12 miesięcy. Z uwagi na obecność płynu w worku osierdziowym w dniu wypisu należy zachować szczególną uwagę pod kątem ewentualnej tamponady osierdzia, która może się pojawić w przypadku zwiększenia ilości płynu. Jeśli pojawi się duszność, ból w klatce piersiowej oraz spadek ciśnienia tętniczego to konieczna jest natychmiastowa konsultacja kardiologiczna, najlepiej wezwać wówczas pogotowie ratunkowe.

Na podstawie opisu wydaje się, że obecnie stan Pańskiego taty jest stabilny, jednakże należy zachować ostrożność i stosować się do zaleceń umieszczonych w karcie wypisowej ze szpitala. Pozdrawiam serdecznie!