Dlaczego doszło do porodu przedwczesnego?

Witam! 01.03.2012 urodziłam w 22 tygodniu bliźniaczki naturalnie. Od 16 tyg. ciąży skracała mi się szyjka macicy, w 18 tyg. ciąży miałam ją na 1 cm i rozwarcie na 1,5 cm, założono szew okrężny, bez wcześniejszego sprawdzenia wymazu czy istnieje jakaś infekcja. Na wypisie było napisane: część pochwowa zanikła, widoczny dolny biegun błon płodowych. Po 11 dniach od założenia szwu zaczął wydalać się czop śluzowy miałam temp. 38 C i skurcze - zaczął się poród, sprawdzono wymaz i okazało się, że mam Escherichie Coli ++++. Zaznaczam, że lekarz po założonym szwie kazał leżeć, ale nie cały czas. Chodziłam więc do toalety, usiadłam podczas posiłków. Mam pytanie: co mogło spowodować poród przedwczesny, jak uniknąć tego w przyszłości, jakie badania zrobić przed planowaną ciążą i kiedy mogę starać się o dziecko?

Witam serdecznie!

Przed każda planowana ciążą wskazane jest wykonanie przede wszystkim podstawowych badań laboratoryjnych pod katem ewentualnej anemii, obecności cukrzycy, badanie ogólne moczu, wydolności wątroby oraz nerek. Wskazane jest oznaczenie również poziomu przeciwciał wirusów które mogą w sposób istotny zagrozić ciąży - różyczki, toksoplazmozy, cytomegali. W okresie kilku miesięcy przed ciążą wskazane jest przyjmowanie preparatów kwasu foliowego. Do kolejnej ciąży w Pani przypadku powinno minąć przynajmniej kilka miesięcy - powinna Pani zaczekać na pełne zagojenie narządów rodnych, wskazane jest również ponowne wykonanie wymazu z pochwy. Precyzyjniej ramy czasowe może określić położnik, który ma szanse Panią zbadać i ocenić stan narządów rodnych. Prawdopodobnie poród przedwczesny był spowodowany zbyt szybkim skracaniem się szyjki macicy oraz infekcją. Przebieg każdej ciąży jest inny i nie da się przewidzieć jak będzie przebiegała kolejna ciąża - ze względu na powikłania z pewnością od samego początku powinna Pani przebywać pod troskliwą opieką położnika i obserwacja szyjki. Pozdrawiam