Dlaczego dziecko alergiczne tak często choruje?

Dzień dobry, mam córeczkę, która ma 2 latka i 3 miesiące. Problem z Zuzią jest taki, że bardzo często choruje. Ogólnie jest dzieckiem alergicznym, ma atopowe zapalenie skóry. Robiliśmy jej testy, uczulona jest na leszczynę, olszynę, brzozę, dąb, naskórek psa. Od stycznia tego roku chodzi do żłobka i non stop przynosi jakieś choroby. Już 3 razy w tym roku miała zapalenie gardła albo krtani. W tamtym roku chorowała z 8-9 razy. Cały czas kaszel, katar. Teraz znów to samo. Kaszel w zasadzie ma tylko wieczorem, w nocy i nad ranem. Jednak kaszel jest suchy i duszący czasem z odruchem wymiotnym, do tego katar. Mam pytanie czy to może być objaw astmy? Jak zdiagnozować? Gdzie się udać? Jeździmy z nią do lekarza alergologa, ale nie wiem czy może lepiej się udać do alergologa i pediatry w jednym. Naprawdę mi jej szkoda jak non stop trzeba ją faszerować jakimiś lekami. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie!

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Najczęściej przyczyną kaszlu o krótkim okresie trwania jest infekcja. Niestety często u dzieci w pierwszym roku uczęszczania do żłobka czy przedszkola dochodzi do częstych infekcji dróg oddechowych, u dzieci alergicznych problem ten jest jeszcze większy.
Istnieje wariant astmy gdzie głównym objawem jest kaszel to zespół Corrao, czyli astma kaszlowa. Jest choroba układu oddechowego. Schorzenie jest trudne do zdiagnozowania, gdyż jedynym objawem jest uporczywy kaszel. Inaczej niż w innych postaciach astmy, gdzie występują świsty czy problemy z oddychaniem. Również nawracające infekcje dróg oddechowych mogą być objawem astmy, ale również alergii.
 Na podstawie samego opisu, bez możliwości badania, dokładnego zebrania wywiadu czy możliwości obejrzenia wyników badań dodatkowych nie ma możliwości, aby postawić rozpoznanie. Konieczna jest wizyta u lekarza, tutaj kolejnym krokiem wydaje się że powinno być odwiedzenie pulmonologadziecięcego oraz alergologa, również najlepiej dziecięcego.
Pozdrawiam

Dziecko alergiczne choruje częściej niż zdrowe bo proces alergiczny jest również formą obrony organizmu tyle że przed alergenem. Obrona przed infekcją i przed alergenem korzystają z niektórych wspólnych elementów tzw procesu zapalnego..