Dlaczego dziecko nie chce jeść łyżeczką?

Witam!

Moja córka ma 9 miesięcy i od około 2 tygodni odmawia jedzenia łyżeczką. Wcześniej jadła chętnie kaszki, owoce oraz zupki. Teraz preferuje jedynie mleko zagęszczone kaszką ryżową. Ponadto zaczęła częściej budzić się w nocy (do tej pory budziła się raz około godziny 1.00 lub 2.00, a teraz budzi się co 2-3 godziny) i jak zasypia jest bardzo nerwowa. Dodatkowo okazało się, że ma anemię. Jak mam ją przekonać do jedzenia innych pokarmów poza mlekiem? Czy zacząć podawać zupki i owoce z butelki? Czy karmić ją za każdym razem, kiedy budzi się w nocy? Dodam, że kiedy daję jej butelkę zjada około 120-150 ml mleka, a jak daję jej się napić, to wypija parę łyków i zasypia, ale mocno się wierci, a w końcu niedługo i tak się budzi.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Anemia u dzieci w tym wieku może być związana z dietą. Córeczka pije dużo mleka i praktycznie jest to jej podstawowy pokarm. Niedobór żelaza w organizmie może być wywołany wykorzystywaniem go z rezerw, ale także z niedostatecznego wchłaniania go z przewodu pokarmowego, czego najczęstszą przyczyną może być alergia na białko mleka krowiego, gluten lub celiakia. Alergia może wywoływać okresowo systematyczną utratę niewielkiej ilości krwi z przewodu pokarmowego, co wpływa na niski poziom żelaza we krwi. Proszę poradzić się lekarza pediatry, czy dziewczynka nie jest uczulona na gluten lub białko mleka krowiego. Wydaje się, że w przypadku Pani córeczki dieta może mieć wpływ na przesypianie nocy, nerwowość i niepokój oraz anemię.

W przypadku, gdy dziecko odmawia jedzenia łyżką można zaproponować w trakcie karmienia zabawę, kupić nową łyżkę, pozwolić bawić się jedzeniem i w trakcie jedzenia. W tym okresie dzieci mają bardzo zmienne upodobania kulinarne i różny apetyt, który potrafi zmieniać się dosłownie z dnia na dzień. Dzieci potrafią już także wyrażać swoje wymagania i sprzeciwy. Warto o tym wiedzieć, bo ta wiedza pozwoli bez obaw przetrwać jeden etap rozwojowy, aby po chwili wkroczyć w nowy.

Pozdrawiam.