Dlaczego dziecko po odłożeniu do łóżeczka panicznie płacze?

Witam, mój syn ma 19 miesięcy, od urodzenia nie miałam z nim żadnych problemów. O godzinie 20 był kąpany, później mleczko i spanie w łóżeczko. Zawsze po butelce zasypiał sam,wystarczał mu jego pluszowy misiu. Od tygodnia wszystko się zmieniło. Oczywiście nadal bierze kąpiel o 20, później butelka, ale gdy odkładam go do łóżeczka, przeraźliwie płacze. Nie wiem co robić? Uspokaja się tylko wtedy, gdy wezmę go na ręce albo położę do mojego łóżka i leżąc ze mną zasypia. Gdy zaśnie odkładam go do jego łóżeczka, ale po przebudzeniu w nocy muszę wszystko powtarzać. Znowu muszę go wyciągnąć i położyć na moje łóżko albo trzymać na rękach. Czy on się czegoś boi? A może potrzebuje mojego ciepła? Pracuję od rana do wieczora, więc praktycznie mnie nie widzi, jest z nianią. Czuję się źle myśląc o tym, że to może być moja wina, że zbyt mało czasu mu poświęcam. Pomocy!

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam,

Domyślam się, że sytuacja jest dość stresująca, ale proszę spojrzeć na nią nie jak dotąd, że dziecko płacze, bo Pani nie poświęca mu uwagi i w co nie wierzę uczucia, ale dlatego, że zadział się mechanizm przez Panią wzmacniany: płacze, bo nie chce być w łóżeczku, a Pani ze swoim podejściem chcąc zrekompensować swoją nieobecność, zabiera go do łóżka i wszystko jest super: maluch śpi słodko i nie płacze.

Zachęcam Panią do zmiany nastawienia wobec siebie i sytuacji, ponieważ nie ma świata idealnego tylko taki, w którym żyjemy i ważne jest wybranie najlepszego rozwiązania. Skoro nie może być Pani z dzieckiem w domu to zachęcam do wspólnych zabaw, masaży, czytania bajeczek i dostarczania dziecku bliskości w sytuacjach, w których jest to możliwe, bardziej intensywnych np. w weekend.

Pozdrawiam