Śpię dziwnie - dlaczego tak jest?

Witam, mam 20 lat, jestem mężczyzną. Rok temu miałem depresję i problemy ze snem. Czułem się nieswojo, ale to już minęło. Później znów wróciło i od kilku dni nie czuję się już nieswojo, ale za to mam problemy z tym, że źle śpię. Ciężko jest mi zasnąć, budzę się w nocy dobre 5, 6 razy i wydaje mi się, jak bym mało spał, nie śpię głęboko jak kiedyś. Budząc się rano, wydaje mi się, że mało spałem, ale mimo to nie mam uczucia niewyspania. Niby śpię, ale sen nie daje mi takiego odpoczynku jak kiedyś. Trwa to już od 2 tygodni. W dzień czuję się dobrze, nie jestem niewyspany, tylko drażni mnie to, że nie mogę się normalnie wyspać. Nie biorę żadnych leków. Nie wiem, czy nie palić papierosów kilka godzin przed snem... Co zrobić, aby lepiej mi się spało? Może powinienem coś zmienić w diecie? Przestać paliw? Nie wiem... Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

Lek. Jan Karol Cichecki

Witam,

Przede wszystkim zastanawia mnie, co takiego dzieje się, że się Pan wybudza - czy to złe sny, czy też potrzeba pójść do toalety, a może inne rzeczy, o których zaraz wspomnę. Zaburzenia snu pojawiają się w przebiegu depresji, lecz nie pisze Pan o wystąpieniu innych objawów. Należałoby jednak mieć ten fakt w pamięci. Inną przyczyną może być nadużywanie alkoholu, mam tu na myśli zarówno czynne jego używanie przed snem, jak również wczesny etap okresu abstynencji.

Jeśli chodzi o zasady prawidłowej higieny snu, to obejmują one:
1) powstrzymywanie się od spożywania posiłków (szczególnie obfitych, ciężkostrawnych, słodkich, ostrych; jeśli ma to być drobna rzecz, która poprawi samopoczucie, to bardzo proszę), kawy, alkoholu, palenia papierosów na kilka (mówi się o czterech) godzin przed pójściem do łóżka;
2) ciepła kąpiel to sygnał na rozluźnienie dla organizmu; dobra metoda na relaks przed snem;
3) niewykonywanie forsownych ćwiczeń fizycznych w godzinach wieczornych;
4) unikanie regularnego przyjmowania leków nasennych;
5) uregulowanie trybu życia: im większa synchronizacja, tym sen lepszy;
6) Amerykanie mawiają, że łóżko powinno służyć do 2 rzeczy: miłości i snu - mamy więc kolejną zasadę;
7) powstrzymanie się od "drzemek" w ciągu dnia;
8) usunięcie źródeł ostrego światła i zegarków z okolic łóżka. Zegarki  powodują, że na nie patrzymy i stresujemy się, że "już ta godzina, a ja znowu nie śpię". Nie ma potrzeby spać na siłę. Jeśli nie zaśniemy przez godzinę, to należy wstać, poczytać książkę lub gazetę, można delikatnie przewietrzyć pomieszczenie (tak jednak, byśmy nie zmarzli) i ponownie ułożyć się do snu.

Niekiedy stosuje się metody redukcji snu (redukując sen w początkowym etapie kuracji, zwiększamy nieco swoje zmęczenie, lecz również powodujemy większą "potrzebę snu" w perspektywie długofalowej), nie polecam jednak tej metody bez konsultacji z lekarzem poradni zaburzeń snu.

Pozdrawiam serdecznie