Dlaczego jednym kobietom po chemioterapii włosy wypadają, a drugim nie?

Daniela lat 48, witam serdecznie,

Mam jedno pytanie dotyczące chemioterapii: moja koleżanka i ja jesteśmy po amputacji prawej piersi. Koleżanka przed operacją wybrała 6 cykli chemii i włosy nie wypadły. Ja wybrałam też 6 cykli chemii po operacji i włosy wypadły do zera. Dlaczego tak jest i co jest, że jednym kobietom wypadają, a drugim nie? Proszę o odpowiedź.

Dziękuję bardzo.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!
Wypadanie włosów jest dosyć częstym działaniem niepożądanym chemioterapeutyków. Na chemioterapię poszczególni ludzie mogą reagować odmiennie, stąd u niektórych wypadanie włosów może przebiegać w sposób bardziej nasilony.
Przyczyną tego zjawiska jest zahamowanie wzrostu cebulek włosów poprzez cytostatyki, czyli leki stosowane w chemioterapii, których zadaniem jest zahamowanie wzrostu komórek nowotworowych.
Nie jest wykluczone, że Pani koleżanka przyjęła inny schemat chemioterapii, gdyż zazwyczaj pacjenci są klasyfikowani indywidualnie na podstawie stopnia zaawansowania klinicznego jak i rozpoznania histopatologicznego.
Podsumowując, wypadanie włosów jako objaw nie świadczy o skuteczności chemioterapii i jest odwracalne, po zakończeniu cyklu włosy stopniowo odrastają.

Redakcja abcZdrowie.pl