Dlaczego krwawienie się przedłuża?

Dzień dobry. Mam problem. Otóż od 9 dni biorę tabletki antykoncepcyjne. Ich zażywanie rozpoczęłam w pierwszym dniu cyklu. Od tej pory moja miesiączka nie ustaje. Jest to bardzo niepokojące, gdyż normalnie mój okres trwa maksymalnie 3 dni, teraz 9. Wcześniej, około 2 lat temu, także stosowałam ten lek, jednak nie wystąpił taki objaw. Proszę o radę co robić. Z wyrazami szacunku, studentka, 22 lata.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Tabletki, zażywane przez Panią, zawierają stosunkowo niską dawkę hormonów, należą one do grupy nowoczesnych tabletek antykoncepcyjnych o obniżonym ryzyku wystąpienia skutków ubocznych. Jednocześnie posiadają one podwyższone ryzyko wystąpienia działania niepożądanego w postaci plamień czy krwawień śródcyklicznych, które u Pani mogły się objawić jako przedłużająca się miesiączka. Problem powinien się skończyć po dwóch, rzech opakowaniach tabletek. Jeżeli tak się nie stanie, można rozważyć zmianę tabletek na zawierające wyższe dawki hormonów lub zmianę metody antykoncepcyjnej na niehormonalną. Nigdy nie można też lekceważyć możliwości innej, niehormonalnej przyczyny krwawień, jak nadżerka czy polip szyjki macicy. Tak czy inaczej, jeśli krwawienia nie ustaną należy odwiedzić gabinet ginekologiczny.

Pozdrawiam serdecznie!