Dlaczego krzywa cukrowa tak się waha?

Witam serdecznie, poproszę o interpretację wyników krzywej cukrowej (75 g), ale najpierw napiszę może kilka słów o sobie. Mam 34 lata, 168 cm wzrostu i ważę 64 kg. Dwa lata temu miałam cukrzycę ciążową. Stosowałam dietę, córka urodziła się zdrowa. Po porodzie nie robiłam żadnych badań, ponieważ czułam się w miarę dobrze. Ostatnio w pracy około południa (2-3 godz. po jedzeniu) robi mi się słabo, trzęsą mi się ręce, jestem rozdygotana. Muszę szybko coś zjeść, wtedy przechodzi. Mam glukometr, cukier w tym momencie mam między 60-70. Złe samopoczucie skłoniło mnie to do zrobienia prywatnie krzywej cukrowej. Oto wyniki: glukoza na czczo: 100, po godzinie: 188, po 2 godzinach: 80. Po powrocie do domu z laboratorium znowu zrobiło mi się słabo, wynik na glukometrze 58. Było to ok 2,5-3 godziny od wypicia glukozy. Proszę o interpretację tych wyników.

Lek. Marta Hat

Witam!

Prawidłowo stężenie glukozy na czczo powinno mieścić się w granicach 72-99 mg/dl (4,0-5,5 mmol/l). Po dwóch godzinach od podania 75 g glukozy jej stężenie we krwi żylnej powinno być niższe niż 140 mg/dl (7,8 mmol/l). Jeżeli wykonano oznaczenie również w 60 minucie (przy teście z 75 g glukozy), stężenie cukru powinno wynosić <180 mg/dl (10 mmol/l).

Pani wyniki krzywej cukrowej minimalnie przekraczają zakres normy. Podwyższony wynik glukozy na czczo (u Pani norma przekroczona o 1 mg/dl) może się zdarzyć, jeśli przed badaniem wypijemy coś słodkiego lub jeśli zbyt późno zjemy kolację.

Warto zaobserwować, czy spadki poziomu glukozy we krwi w momentach, kiedy odczuwa Pani objawy niedocukrzenia nie są związane ze zjedzeniem słodkiego posiłku (podobnie jak w teście obciążenia 75 g glukozy). Może zdarzyć się tak, że glukoza w czystej postaci (cukry proste - słodycze, cukier, słodzone napoje) mogą stymulować duży wyrzut insuliny, która obniża poziom glukozy we krwi i wywołuje objawy.

Warto spróbować jeść często i regularnie, unikać posiłków zawierających cukry proste. Jeśli objawy nie będą ustępować, należy zgłosić się do lekarza i pogłębić diagnostykę, aby wykluczyć inne możliwe przyczyny obniżenia cukru we krwi.

Pozdrawiam serdecznie!