Dlaczego laboratoria przyjmują zakres referencyjny wolnego testosteronu 8,9-45,5 pg/ml?

Znalazłem w przeglądzie Urologicznym taki oto cytat: "stężenie całkowitego testosteronu w surowicy (TT) <8 mmol/L (2,31 ng/mL) lub wolnego testosteronu (FT) <180 pmol/L (52 pg/mL) wymaga leczenia zastępczego testosteronem bez względu na istnienie lub nieistnienie klinicznych objawów hipogonadyzmu". Dlaczego więc laboratoria przyjmują zakres referencyjny wolnego testosteronu 8,9-45,5 pg/ml? Pozdrawiam marek

Witam,
pikoram, a nanogram stanowi znaczną różnicę. Milimole stanowią jedynie odpowiednik poprzednich referencji. Istotny jest zakres norm laboratoriów, bo też bywa różny w zależności od zastosowanych odczynników.

Witam, abstrahując od wartości referencyjnych (najczęściej oznaczanych w nmol/l, ng/ml lub ng/dl) różnie stosowanych w różnych laboratoriach (w zależności od zestawów), nie bardzo mogę zgodzić się z koniecznością leczenia BEZ objawów klinicznych i dlatego będę zobowiązany za przesłanie danych - w którym artykule w P.U znalazł Pan takie zdanie. Moj adres: ryszard.hanecki@gmail.com. Pozdrawiam i dziękuję. RH