Dlaczego mam silny przewlekły ból kończyn dolnych?

Witam serdecznie, zacznę może od początku bo prawdopodobnie jest to powiązane. W 2007 roku miałam wykonany zabieg artroskopii prawego kolana - przyczyną był silny przewlekły ból. Nie znam się na wynikach badań więc przepisze informacje z karty leczenia. Patologia: łękotka przyśrodkowa prawidłowa łękotka boczna, prawidłowa wiązadło krzyżowe przednie i tylne prawidłowe, chrząstka kłykcia przyśrodkowego chondromalacja II, chrząstka kłykcia bocznego chondromalacja I, chrząstka rzepki chondromalacja II, chrząstka plateau piszczeli chondromalacja II, inne - fałdy maziowe przyśrodkowy PM i podrzepkowy PIP. Diagnoza: chondromalacja prawej rzepki II, chondromalacja MFC II, LFC I, plateau II, PMP, PIP. Kompletnie nie wiem co to oznacza, odbyłam rehabilitację. po której wszystko w zasadzie było ok, poza tym, że nie wolno było mi przesilać kolana. Problemy zaczęły się kilka miesięcy temu - kiedy zaczęłam cięższa fizycznie pracę - zaczęły mnie boleć kolana, najpierw to po zabiegu, później również to zdrowe. Zaczęłam więc stosować opaski z wkładem chłodzącym, które bardzo mi pomogły - przed ich stosowaniem bywało tak, że nie mogłam wstać z łóżka z powodu bólu i pomagały mi tylko gorące kąpiele. Z tej przyczyny przerwałam pracę jednak problem nie zniknął. Ból jest co prawda lżejszy ale w zasadzie nie ma dnia żeby mnie "nie bolało" mało tego, ból nie dotyczy obecnie tylko kolan, ale i stóp oraz stawu biodrowego. Czasami mam takie wrażenie, jakby były one "zblokowane" z tym, że trwa to z reguły cały dzień - wcześniej takie zblokowanie pojawiało się sporadycznie, jednak po "naciągnięciu" "odstrzelały" i wszystko wracało do normy. Przy tych bólach jest inaczej, gdyż nie da się "odstrzelić" przez co ból staje się bardzo dokuczliwy. Najgorsze jest to, że jest to ból, który utrzymuje się stale, nie zależnie od wykonywania czynności. Najwygodniej jest mi obecnie siedząc lub leżąc, mam problem z staniem w miejscu i zaczęły się problemy z chodzeniem po schodach. Kompletnie nie wiem co mi jest, początkowo myślałam, że to skutek przesilenia, ale teraz zaczynam się martwić, tym bardziej, że ból nie dotyczy już tylko kolan. Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam Karolina Brud

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Chondromalacja jest chorobą przewlekłą, polegającą na rozmiękaniu tkanki chrzęstnej, prowadzącą w konsekwencji do choroby zwyrodnieniowej stawów. Chondromalacja najczęściej dotyczy stawu kolanowego, ale może występować właściwie w każdym stawie.

Niestety, nie jestem w stanie jednoznacznie powiedzieć co Pani dolega i co może wywoływać ból. Rozpoznanie może postawić jedynie lekarz po osobistym Pani zbadaniu i obejrzeniu wyników badań obrazowych, których niestety, ze zrozumiałych przyczyn, tutaj zlecić Pani nie mogę.

W opisanej przez Panią sytuacji najbardziej prawdopodobną przyczyną Pani dolegliwości jest przeciążenie osłabionych stawów i postępowanie choroby. Ból kończyny dotychczas zdrowej najczęściej związany jest z oszczędzaniem nogi chorej poprzez kierowanie zwiększonej siły na nogę zdrową. W konsekwencji najczęściej drugie kolano oraz wyższe partie kończyn dolnych także ulegają zmianom degeneracyjnym.

W obecnej sytuacji najwłaściwszym postępowaniem jest wizyta u ortopedy, najchętniej u którego wcześniej się Pani leczyła, ale nie jest to wymóg konieczny, który obejrzy Pani kolana i porówna dotychczasowe wyniki badań z najświeższym obrazem. Jedynie w ten sposób będzie można ustalić przyczynę bólu i wdrożyć odpowiednie postępowanie.

Pozdrawiam