Dlaczego mam skąpe miesiączki?

Witam
Od paru miesięcy mam skąpe miesiączki. Okres trwa krócej i krwi jest bardzo mało. A w tym miesiącu to już w ogóle! Okres trwał 1,5 dnia, krwi było baaardzo mało. Nie wiem, co jest przyczyną...
Ciąże wykluczam. Od prawie roku choruję na hiperprolaktynemię i przyjmuję na stałe B****. Myślę, że nie jest to wina prolaktyny, ponieważ jak napisałam, problem pojawił się jakieś 4-5 miesięcy temu, a B*** biorę już ponad rok czasu.
Rok temu zaraz po porodzie naturalnym miałam zabieg łyżeczkowania. Po łyżeczkowaniu zrobiła mi się nadżerka. Była niewielka, więc lekarz radził nic z nią nie robić. Ale teraz prawie po roku jest już duża i za tydzień mam zabieg wymrażania. Ona chyba też nie powinna mieć wpływu na okres?
Czytałam gdzieś, że czasem po łyżeczkowaniu mogą się robić zrosty na macicy i wtedy miesiączki podobno są skąpe. Nie wiem czy mnie to dotyczy.
Mam pytanie, czy podczas zabiegu wymrażania lekarz jest w stanie zobaczyć, czy z macicą jest wszystko dobrze i nie ma tam żadnych zrostów? Jakie mogą być inne objawy ewentualnych zrostów?
Bardzo proszę o poradę...

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Na podstawie Pani opisu rzeczywiście można podejrzewać, że przyczyną skąpych miesiączek może być zespół Ashermana (zrosty wewnątrzmaciczne). Nie można też wykluczyć wpływu wysokiego stężenia prolaktyny na obfitość miesiączki, mimo że wcześniej nie miała Pani tego problemu.
Nadżerka nie wpływa na miesiączki, może jedynie powodować krwawienia lub plamienia śródcykliczne, szczególnie po stosunku.

W badaniu wewnętrznym lekarz nie zdiagnozuje zespołu Ashermana. Konieczne jest wykonanie histeroskopii lub ewentualnie sonohisterografię (USG połączone z wpuszczeniem płynu do jamy macicy - pozwala to dobrze uwidocznić zmiany w jej wnętrzu).

Zrosty wewnątrzmaciczne, oprócz skąpych miesiączek, mogą też objawiać się niepłodnością i poronieniami.

Pozdrawiam serdecznie!