Dlaczego mam skąpy okres i złe samopoczucie przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej?

Witam. Mam 20 lat. Biorę od 2 miesięcy tabletki antykoncepcyjne i właśnie zaczęłam 3. paczkę. Mój problem jest następujący. Gdy dostałam okres po zakończeniu 2 paczuszki był bardzo skąpy. Prawie w ogóle go nie było, tylko małe co jakiś czas plamki i trwało to może ze 2 dni, gdzie mój okres trwa ok. 5 dni. Od tamtego momentu czuję się fatalnie. Cały czas boli mnie brzuch i mnie mdli. Trwa to już około tygodnia i w ogóle nie ustaje. Czy mam powód, aby się martwić? (Podkreślam że nie brałam żadnych innych leków.) Pozdrawiam, Kasia

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Przy braniu tabletek antykoncepcyjnych skąpe krwawienia są typowym objawem. Wiążą się one z wolniejszym przyrostem endometrium, w porównaniu z naturalnym cyklem płciowym. Podobnie mdłości i bóle podbrzusza mogą być skutkiem ubocznym brania tabletek antykoncepcyjnych i nie świadczyć o żadnym stanie chorobowym. Jeśli objawy te utrzymają się do kolejnego cyklu lub pojawią się nowe niepokojące objawy, proszę się udać do swojego lekarza ginekologa. Radzę też wykonać test ciążowy, dla pewności.

Pozdrawiam serdecznie!