Dlaczego mam słaby strumień podczas oddawania moczu?

Dzień dobry Mam 28 lat. Od jakichś dwóch lat odczuwam pewne zmiany związane z wydalaniem moczu. Strumień jest mniejszy, wolniejszy, jeśli "napieram" by był mocniejszy nic to nie daje, płynie taki sam. Nie mam uczucia zalegania moczu w pęcherzu, nie oddaję często mocz ponad standard, nie odczuwam jakichś bólów itd. jednak to wolniejsze niż kiedyś oddawanie mnie niepokoi. Zastanawiałem się nad zrobieniem badania ogólnego na własny koszt zarówno krwi jak i moczu i potem iść z tym badaniem do lekarza pierwszego kontaktu. Czy opisane przeze mnie rzeczy mogą na coś wskazywać? Jeśli zdecyduję się na ogólne badanie moczu i krwi czy ogólne badanie wystarczy czy też trzeba zrobić szczegółowe? (jeśli tak co zbadać w tym moczu i krwi?) Dziękuję.

Objawy, które Pan podaje mogą wskazywać na obecność przeszkody podpęcherzowej. Przykładem mogłaby być powiększona prostata, jednakże biorąc pod uwagę Pana wiek, ta przyczyna wydaje się mało prawdopodobna. Badanie krwi i moczu to tanie badania, które nie zaszkodzą, a być może pomogą ustalic rozpoznanie. Najskuteczniejszym badaniem zaburzeń "siły" oddawania moczu jest badanie urodynamiczne w poradni urologicznej. Jeżeli bardzo Pana niepokoją te zmiany, warto będzie je wykonać.