Dlaczego mam spuchnięte nogi?

Witam, mam pytanie od pewnego czasu zauważyłam, że mam spuchnięte łydki. Ten stan nie mija nawet po przespanej nocy. Brałam leki moczopędne (F***), ale poprawy nie było. Dodam, że mam pracę stojącą, ale do tej pory nie miało to żadnego wpływu na moje nogi, w ciąży też nie jestem. Mam jednak skłonność do tworzenia się w prawej nerce kamieni. Zauważyłam również, że prawa noga jest bardziej opuchnięta. Co robić w takiej sytuacji? Czy są jakieś badania, które powiedzą co mi dolega? Mam 30 lat. Proszę o pomoc. Pozdrawiam wela81

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Obrzęki kończyn dolnych są objawem wielu chorób naczyń i układu krążenia. Ze względu na nieustępowanie dolegliwości po nocnym odpoczynku konieczna jest konsultacja ze specjalistą chorób naczyń, najlepiej chirurga naczyniowego.

Najczęstszą przyczyną tego typu dolegliwości jest zakrzepica żył głębokich. W Pani przypadku jest to tym bardziej prawdopodobne, że obrzęki nóg nie są symetryczne.

Asymetryczne zwiększenie obwodu kończyny dolnej wymaga szybkiej diagnostyki choroby zakrzepowej. W tym celu powinna się Pani pilnie zgłosić do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje Panią na dalsze badania.

Konieczne jest wykonanie badania USG doppler.

Pozdrawiam