Dlaczego mam tak często miesiączkę?

Witam, mam problem z miesiączkami, są one za częste - dwa razy w miesiącu. Mój cykl trwa od 15 do 17 dni (zazwyczaj), czasami, ale bardzo rzadko trwa do 20 dni. Sama miesiączka trwa około 5 dni. Nie towarzyszą temu bóle, nie mam hirsutyzmu, itd. Nigdy nie współżyłam, nie brałam żadnych tabletek antykoncepcyjnych. Ogólnie jestem zdrowa, oprócz krótkowzroczności średniego stopnia (podobno ma to znaczenie). Byłam u ginekologa, Pani stwierdziła, że nie ma niczego niepokojącego robiąc USG oraz badając mnie. Zleciła mi badane poziomu hormonów. Wyszło że mam za mało progesteronu. Miałam brać progesteron od 12 do 25 DC. Zaczęłam brać preparat i wtedy mój pierwszy cykl trwał 27 dni. Jednak był on dla mnie za drogi więc od 2 cyklu postanowiłam, brać tańszy (moja Pani Ginekolog powiedziała, że oprócz formy przyjęcia tych dwóch leków ich skuteczność się nie różni). Niestety, drugi cykl trwał 17 dni, a trzeci 19. Nie wiem teraz co mam robić. Chciałabym w końcu wiedzieć, kiedy mogę spodziewać się miesiączki i mieć ją normalnie, raz w miesiącu, a nie z 10-dniową przerwą.

Redakcja abcZdrowie

Jeśli przyjmowała Pani ten drugi preparat zawierający progesteron prawidłowo i nie spowodował on wydłużenia drugiej fazy cyklu, proponowałabym powrót do tego pierwszego. Może pani także rozważyć stosowanie tabletek antykoncepcyjnych celem wydłużenia odstępów między krwawieniami.