Dlaczego mam tak niski poziom żelaza we krwi w 3 miesiące po porodzie?

Witam, mam pytanie. Odebrałam wyniki i nie są zbyt ciekawe, mianowicie : HGB- 13,6, RBC- 5,09 , WBC- 5,3, HCT- 40,0 , MCV - 78,5, MCH 26,7 , RDW, - 15,8 do tego żelazo 40. Towarzyszą mi bóle głowy, zawroty, jestem zmęczona, rano wstaję niewyspana i do tego złe samopoczucie ogólne. Robiłam TSH - 1,28 i niby dobrze, jestem trzeci miesiąc po porodzie i bardzo się boję. Na co to może wskazywać?
ponad rok temu

Witam serdecznie.

Okres ciąży, połogu a następnie pierwszy rok po urodzeniu dziecka, to okres bardzo obciążający w życiu kobiety. Koniecznie musi Pani zadbać o prawidłową dietę, bogatą w żelazo, a także przyjmować żelazo pod postacią doustnych preparatów.

Hemoglobina jest w tej chwili na granicy normy, więc jawnej niedokrwistości Pani nie ma, niemniej zmniejszony poziom żelaza we krwi wskazuje, że pierwiastka tego zaczyna w Pani organizmie brakować. Może Pani przyjmować żelazo razem z innymi witaminami w praparatach dla kobiet w ciąży i  karmiących (wiele dostępnych w aptekach bez recepty). Proszę także skontrolować morfologię za 4-6 tygodni.
Produkty bogate w żelazo to przede wszystkim mięso, ale także zboża (chleb pełnoziarnisty, płatki zbożowe) oraz warzywa (głównie zielone). Pokarmy bogate w żelazo najlepiej popijać sokiem bogatym w witaminę C (np. pomarańczowym), a unikać łączenia z mlekiem.

Pozdrawiam serdecznie