Dlaczego mam takie nagłe zaburzenia koncentracji i pamięci?

Od grudnia gdzieś mam okropne problemy z koncentracją i ogólnie skupieniem się na czymkolwiek. Jakiś rok temu miałem ostry epizod depresji i dużych napadów lęku (spowodowany rozstaniem z dziewczyną i problemami w szkole), który wyleczyłem. Od dawna mam zaburzenia nerwicowe związane z moim jąkaniem, które w pewnych momentach się zwiększały, a w innych ustępowały. Miało to spory wpływ na moje emocje i poniekąd na moje zachowanie wśród ludzi. Później chodziłem na terapię na oddziale nerwic, gdzie czułem się dobrze, moje lęki się zmniejszyły i jakoś w miarę funkcjonowałem. Jak wspomniałem gdzieś od grudnia zacząłem się dziwnie czuć. Jednak tak jak teraz nigdy nie miałem. Mam ciągle obniżony depresyjny nastrój i czasami napady lęku ogólnego, nie mówiąc już o dużym lęku przed ludźmi. Wcześniej ogólnie też miałem takie lekkie lęki, ale to raczej tylko z mojego jąkania, które mam ciągle. To wszystko we wcześniejszych epizodach bardzo wpływało na mój nastrój i emocje, jednak w jakiś większy sposób nie wpływało na mój intelekt, koncentrację czy zdolności poznawcze. Gdy stabilizowały się emocje czułem się normalnie, nie miałem kłopotów z funkcjonowaniem. Teraz jednak, nawet gdy napady depresji i lęku mijają, czuję się cały czas przytłumiony. Czuję jakby mój mózg pracował na minimalnych obrotach. Nie mogę się w ogóle skupić na nauce, chociaż jeszcze powiedzmy jeszcze w październiku przyswajałem wiedzę w taki sposób, że nie miałem większych problemów w szkole. Teraz natomiast czuję się jak jakiś niedorozwinięty człowiek. Zapominam nawet o prostych codziennych czynnościach. Gdy z kimś rozmawiam zapominam co ktoś wcześniej do mnie mówił, jestem ciągle rozkojarzony, nie kojarzę faktów, mam problemy żeby różne rzeczy łączyć w logiczną całość. Nawet gdy czytam artykuł w gazecie muszę wracać do niektórych fragmentów tekstu i doczytywać, bo coś pominąłem lub nie skojarzyłem. Nie wiem co się ze mną dzieje. Smutny czuję się, otępiały, nie wiem czy to wina depresji i nerwicy, bo wcześniej już ją przeżywałem i nie ma miała aż takiego wpływu na mój mózg oprócz tego, że czasami byłem roztargniony i się zadręczałem dobijającymi myślami.

Witam!

Trudności z koncentacją i przyswajaniem informacji mogą być związane z rozwojem zaburzeń. Wcześniej lęk był powiązany z jąkaniem. Jednak obecnie, po epizodzie depresji i nawrotach silnego lęku, przyczyny problemu mogły się zmienić. Warto skonsultować się z lekarzem psychiatrą oraz psychologiem, by mógł Pan dowiedzieć się, co konkretnie Panu dolega, jaka jest tego przyczyna oraz w jaki sposób wpłynąć na poprawę sytuacji. Diagnoza przez Internet niestety nie jest możliwa, dlatego zachęcam do skorzystania z bezpośredniej wizyty u specjalistów.

Pozdrawiam