Dlaczego mam takie nieregularne miesiączki?

Witam serdecznie! Mam 21 lat i duże problemy z miesiączką. Bardzo często mi się spóźnia. Dziś mija już 3 tygodnie od kiedy powinnam dostać okres, a tu nic. Z pewnością nie jestem w ciąży! Ostatnio okres spóźnił mi się 3 miesiące.  Nie stosuję tabletek antykoncepcyjnych ani innych terapii hormonalnych. Od kilku miesięcy strasznie boli mnie podbrzusze, głównie prawy jajnik :( Nie lubię chodzić do ginekologa i stale odwlekam wizytę. Moje pytanie brzmi - jaka może być przyczyna tak nieregularnych miesiączek i tego potwornego bólu jajnika? Podjęłam również decyzję o zrobieniu badania CA 125. Czy jest jeszcze jakieś badanie, które mogłabym zrobić, by dowiedzieć się, czy z moją gospodarką hormonalną jest wszystko ok? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Tak nieregularne miesiączki na pewno wymagają diagnostyki. W tym celu musi Pani zgłosić się do lekarza ginekologa. Ból podbrzusza oraz nieregularne miesiączki często są spowodowane zespołem policystycznych jajników (PCO) lub endometriozą. Aby wykryć przyczynę dolegliwości konieczne będzie wykonanie badania ginekoogicznego, oznaczeń hormonalnych (w zależności od podejrzewanej patologii FSH, LH, estrogeny, progesteron, androgeny, hormony przysadki, tarczycy, nadnerczy) i USG narządu rodnego.

Oznaczanie CA-125 w Pani przypadku nie ma sensu. Marker ten jest podwyższony w większości chorób ginekologicznych (stany zapalne, endometrioza, PCO, torbiele) oraz w ciąży. W przypadku raka jajnika (na którego jest Pani znacząco za młoda) służy do oceny skuteczności leczenia a nie do wykrywania choroby.

Niestety sama nie jest Pani w stanie zdiagnozować swoich dolegliwości, dlatego niezbędna będzie wiyta u ginekologa, który po przeprowadzeniu wywiadu i wstępnym badaniu właściwie pokieruje procesem diagnostycznym.