Dlaczego mam takie problemy z wagą?

Witam. Jestem kobietą mam 24 lata, waga 62kg, wzrost 172 cm. Chciałabym zrzucić kilka kilogramów, a dokładnie aby znaleźć się poniżej 59 kg. Mój tryb życia wygląda aktualnie tak: wstaje o 6 rano (rano nie jem śniadania), o 6.50 zaczynam pracę (biorę czasem ze sobą jogurt ale bardzo rzadko). W pracy zawsze wpadnie mi coś na ząb i jest to przeważnie coś słodkiego, bo nie mam na nic innego ochoty. Pracuje 2 godziny i idę na ćwiczenia. Ćwiczę godzinę na siłowni na przemian, bieżnia brzuszki, rowerek, brzuszki, bieżnia. Trening trwa godzinę. Po treningu wracam do domu i jem jakieś śniadanie co mi się trafi. Przeważnie jest to jajecznica, jakaś kanapka może coś innego. Później wracam znów do pracy o 13.30 do 15.30, jak wracam zjadam obiad (jest to przeważnie jakieś mięso i surówka). Ziemniaków nie jem od dłuższego czasu może roku więcej, no i między czasie podjadam słodycze są to: batoniki, nutella, jakieś ciastka. Codziennie muszę zjeść coś słodkiego. Wieczorem jem kolacje, może być to jogurt z musli, pije dużo herbat zielonych w ciągu dnia. Podjadanie takie zaczyna się przeważnie wieczorem, fast foody zdarzają się, ale jest to na prawdę bardzo sporadyczne. Moje ciało wygląda naprawdę dziwnie. Zrobiła mi się taka opona wokół brzucha, bardzo masywne uda. Nie wiem jak pozbyć się tego. Do tego zrobił mi się strasznie duży cellulit na udach z tyłu i z przodu, nie muszę wcale łapać nogi, widoczny jest bez złapania. Proszę o radę. Mam nadzieję, że ktoś pomoże mi i wreszcie pozbędę się nadmiaru tłuszczu z brzucha i ud.

Lek. Marta Hat

Witam!

Jeżeli chodzi o dietę należy wprowadzić w życie kilka zasad zdrowego odżywiania, które przy stosowanej przez Panią aktywności fizycznej oraz cierpliwości daje rezultaty:

-> regularnie spożywane posiłki, najlepiej 5-6 razy dziennie,
->śniadanie do godziny po przebudzeniu,
->kolacja na ok. 3 h przed snem, najlepiej produkty czystobiałkowe,
->co najmniej 1,5 litra płynów/dobę (najlepiej woda, zielona/czerwona herbata),
->wyklucz nadmiar cukrów prostych (głownie słodycze) oraz tłuszczów nasyconych
(fast foody, masło, margaryna, tłuste smażone potrawy),
->jedz chude mięsa oraz ryby, warzywa oraz owoce,
->ogranicz produkty mączne- pieczywo oraz makarony, muesli i ziemniaki.

Zapotrzebowanie kaloryczne należy obliczyć w zależności od aktualnej aktywności fizycznej z nastawieniem na redukcję.

Bardzo dobrze, że jest Pani aktywna. Jedna z zalecanych form treningu nastawionego na redukcję to ćwiczenia aerobowe (najlepiej co najmniej 40 minut dziennie, ok. 5 razy w tygodniu. Do wyboru którykolwiek ze sportów: bieganie, pływanie, rower, rolki, skakanka, stepper, itp.) (pamiętaj o rozciąganiu!!!). Inną, bardziej skuteczną formą jest trening interwałowy - dla bardziej zaawansowanych.

Jeżeli nie jest Pani zadowolona z poszczególnych partii ciała to warto skupić się także na treningu tych okolic: na początku półbrzuszki (proste i skośne), nożyce, pompki, wymachy nóg, czy któryś z popularnych programów ćwiczeniowych, np. seria 8 minute, czy Tamilee Webb, A6W.
Zarówno dieta, jak i treningi wymagają cierpliwości, ale dają rezultaty.

 Pozdrawiam serdecznie!