Dlaczego mąż po wypiciu alkoholu zachowuje się agresywnie?

Witam, mam pytanie odnośnie do zachowania mojego męża po alkoholu. Sytuacja wygląda tak, że jak mąż wypije, tylko raczej sporo, to w pewnym momencie tak jakby piorun w niego trzasnął, staje się agresywny, bluźni, wyżywa i nic do niego nie dociera. Oczywiście na drugi dzień nic nie pamięta i zastanawiam się czy to jakaś choroba? Ponieważ bardzo się go boję. Jak mamy jakąś imprezę itp., to od razu myślę, co będzie się działo w domu i zaraz na początku zabawy jest złość i słowa nie pij więcej lub nie pij tyle, bo ja od razu myślę, żeby nie przekroczył tego punktu. Zastanawiam się, co może być tego przyczyną?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!
 Alkohol działa szkodliwie na układ nerwowy. Na początku wpływa na ośrodki odpowiadające za precyzyjne myślenie, logiczne rozumowanie, prawidłowy osąd. Upośledzona zostaje tzw. uczuciowość wyższa (etyka, moralność, poczucie więzi rodzinnych). Dochodzą do głosu instynkty i popędy, prymitywne zachowania, co wyjaśnia zachowanie Pani męża.
 Warto się zastanowić na ile jest on w stanie kontrolować spożywanie alkoholu. Proszę spróbować poruszyć z nim ten temat, powiedzieć, że niepokoi Panią jego zachowanie pod wpływem alkoholu.
 Nie każde spożycie alkoholu oznacza uzależnienie, jednak istnieją dwa stany, które mogą acz nie muszą przerodzić się w alkoholizm. To picie ryzykowne oraz picie szkodliwe.
 Picie ryzykowne oznacza spożycie (jednorazowo lub w łącznym czasie) nadmiernej ilości alkoholu, które choć jeszcze nie powodują szkód somatycznych lub psychicznych to zwiększają ryzyko ich powstania. Istnieją pewne limity określające picie ryzykowne:
Mężczyźni >= 4 porcje alkoholu/dzień
Kobiety >= 2 porcje alkoholu/dzień,
Gdzie 1 porcja = 10g czystego alkoholu etylowego, czyli np.
1 kufel piwa 5% (200ml)= lampka wina 10% (100ml)= kieliszek 40% alkoholu etylowego (25ml).
Picie szkodliwe oznacza takie spożycie alkoholu, które powoduje powstawanie konsekwencji: zdrowotnych, w formie zaburzeń stanu somatycznego (powiększenie lub otłuszczenie wątroby, nadciśnienie tętnicze, zapalenie trzustki) lub psychicznego (stany depresyjne, lękowe, drażliwość, nadpobudliwość) oraz społecznych (konflikty w relacjach, pierwsze kłopoty w pracy spowodowane używaniem alkoholu).
 Do wstępnego określenia na ile ryzykowny jest aktualny model spożywania alkoholu stosuje się testy przesiewowe, najpopularniejszy to AUDIT oraz CAGE.
 Pozdrawiam

Należy niezwłocznie skontaktować się z terapeutą uzależnień w ośrodku leczenia uzależnień oraz psychiatrą. Samo to nie zniknie. Psychiatra postawi właściwą diagnozę.
Jeżeli mąż nie będzie chciał tego zrobić proszę samej skontaktować z tymi osobami