Dlaczego mój synek zaczął budzić się w nocy?

Witam! Mam problem z nocnym budzeniem się mojego 6-miesięcznego synka. Praktycznie od urodzenia bez problemu przesypiał całe noce, trzeba go było nawet budzić na jedzenie w pierwszym miesiącu życia (tak doradzała położna). Od ok. dwóch tygodni zaczął regularnie, co trzy godziny, budzić się w nocy na karmienie. Wciąż karmię go piersią co ok. 3-4 godziny w ciągu dnia, poza tym je jeden posiłek (zupka warzywna bądź owoce) dziennie. Próbowałam też dawać mu kaszkę na noc, butelkę z wodą lub herbatką (w ogóle nie chce butelki ani smoczka), a także kłaść go spać trochę później niż zwykle. Nic nie skutkuje. Bez piersi też nie uspokoi się w nocy. Słyszałam, że 6-miesięczne dziecko nie powinno się już budzić w nocy, czy to prawda? Dodam, że mój synek jest dość duży, kiedy się urodził ważył ponad 4 kg, a teraz waży już 10 kg, więc boję się też, żeby go nie przekarmić. Czy powinnam poczekać aż z tego wyrośnie? Czy może to być wina tzw. "skoku rozwojowego"? Czy istnieje jakaś inna metoda? Proszę o radę. Pozdrawiam!

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam:)

Każde dziecko rozwija się indywidualnie, ale przechodzi pewne ogólne fazy rozwoju typowe dla wieku.

Proszę nie martwić się zmianą zachowania u synka. Jeśli dziecko nie jest głodne, nie ma przykrych dolegliwości czy niepokojących objaw, to znaczy, że potrzebuje aktywności także w nocy, co niewątpliwie jest dokuczliwe dla jego rodziców.

Proponuję skontaktować się z psychologiem dziecięcym lub terapeutą sensorycznym, który pomoże zrozumieć zachowanie dziecka oraz opracować zasady postępowania z maluszkiem - czyli jak wyciszać dziecko, jak ułatwić jemu relaksację i odprężenie. Terapeuta wskaże także Pani jak radzić sobie z własną bezsilnością i zmęczeniem.

Pozdrawiam!