Dlaczego moja matka ma straszne bóle głowy przez ponad 20 lat?

Badanie przeprowadzono w czuwaniu. Zapis niezróżnicowany przestrzennie nad prawa półkulą, fale alfa 8 Hz o ampl. 30uV , fale alfa 10 HZ w okolicy czołowej prawej, zróżnicowanie przestrzenne nad lewą półkulą, fale ostre z falą wolną uogólniające sie, liczne fale tętna w okolicach czołowo-skroniowo-ciemieniowych po stronie prawej, napadowe w seriach fale ostre z falą wolną uogólniające sie , RZ obecna.HV i FS naśilają zmiany. Orzeczenie: Zapis niezróżnicowany przestrzennie nad prawą półkulą, ze zbyt wolnym rytmem dla wieku, zmiany napadowe, uogólniające sie. Moja matka ma bóle głowy już przez ponad 20 lat i nikt jakoś nie potrafi jej pomóc lub trafiała na niewykwalifikowanych lekarzy, co sie niestety często teraz zdarza. Już nie wiem co mam robić. Serce mi pęka, kiedy widzę jak moja matka wieczorami leży w łóżku z tym okropnym bólem głowy. Bardzo proszę przynajmniej troche wyjaśnić, co oznacza opis badania. Mam nadzieję, że znajdzie się doktor, który ujawni przyczynę choroby mojej mamy. Pozdrawiam serdecznie! Z góry dziękuję za odpowiedź.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Najważniejszym badaniem w diagnostyce neurologicznej bólów głowy jest badanie neuroobrazowe głowy czyli tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny.

Przyczyn bólów głowy może być bardzo wiele. Nawet jeśli zostaną wykluczone takie przyczyny bólów głowy jak: nieprawidłowości w mózgu, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego, niskie lub wysokie ciśnienie tętnicze, anemia, zaburzenia czynności tarczycy czy jaskra, to nie zawsze jest możliwe jest wykazanie ewidentnej przyczyny bólów głowy.

Częstym zjawiskiem są tzw. napięciowe bóle głowy – których przyczyna nie jest jasno sprecyzowana, wiąże się je np. ze stresem, przemęczeniem, brakiem snu, nadużyciem alkoholu czy wypaleniem dużej liczby papierosów. Zwykle nie mają one bardzo dużego natężenia, a ich lokalizacja, charakter i czas trwania są różne. Znane wszystkim są także migrenowe bóle głowy, które cechuje między innymi: bardzo duże natężenie, pulsujący charakter, czas trwania do 72 godzin, obecność nudności, wymiotów i światłowstrętu, a czasem dodatkowych objawów poprzedzających ból jak np. zaburzenia widzenia, zaburzenia mowy, drętwienie czy niedowład. Możliwe jest, że Pana mama cierpi właśnie na migrenowe bóle głowy.
Natomiast opis badania EEG wykazał obecność nieprawidłowego zapisu EEG. Jednak wynik badania EEG należy interpretować wraz z całością danych o pacjencie, w tym najważniejszą cechą jest obecność napadów padaczkowych. Nie leczy się bowiem jedynie nieprawidłowego zapisu EEG, tylko objawy występujące u chorego. W diagnostyce bólów głowy EEG jest jedynie badaniem uzupełniającym, dodatkowym. Jeśli u Pana mamy nie występują napady padaczkowe, to nie należy przy takim zapisie EEG włączać leczenia przeciwpadaczkowego, a jedynie obserwować w warunkach Poradni Neurologicznej.

Natomiast w celu szukania przyczyn bólów głowy należy wykonać badanie neuroobrazowe głowy (tj. tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny).