Dlaczego nie chudnę po porodzie?

Mam 30 lat. Jakiś czas temu urodziłam dziecko i po ciąży w pół roku schudłam prawie 30 kg. Teraz przytyłam kilka kilogramów i od roku, mimo ćwiczeń i ograniczanie posiłków, nie chudnę, tylko tyle, że nie tyję. Czy mam nic nie jeść do końca życia?

Witam Panią!

Przyczyny zastoju masy ciała mogą być następujące:
1. stosowanie rygorystycznej diety doprowadziło do obniżenia tempa przemiany materii, przez co trudniej jest schudnąć i łatwiej przybrać na wadze;
2. wypijanie dużych ilości wody wysokosodowej, która powoduje powstanie obrzęków (podobny efekt daje nadmierne solenie potraw);
3. stosowanie leków, które mogły przyczynić się do przyrostu/zastoju masy ciała;
4. nierównomierne rozłożenie pór posiłków w ciągu dnia, prowadzące do sytuacji, w której organizm magazynuje energię na "gorsze czasy".

Inne, "nieżywieniowe", przyczyny zastoju masy rozpatrywałabym u lekarza. Nie zaszkodzi wykonanie podstawowych badań.

W praktyce do otyłości najczęściej przyczyniają się nieprawidłowe nawyki żywieniowe oraz mała aktywność fizyczna. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy otyłość powstaje na tle zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu.

Otyłość może być wynikiem zaburzeń hormonalnych:
niedoczynności tarczycy, choroby Cuchinga (kora nadnerczy wydziela kortyzol w nadmiarze), niedoboru hormonu wzrostu, niedoczynności przytarczyc.

Otyłości mogą sprzyjać także niektóre ze stosowanych leków:
• neuroleptyki (chlorpromazyna, haloperydol),
leki antydepresyjne (sole litu, doksepina, dezypramina),
• leki przeciwpadaczkowe,
sterydy, progestageny.
Dlatego warto skonsultować się z lekarzem.

Nie podała Pani informacji na temat wzrostu, masy ciała, stąd ciężko mi określić, czy i jakiego stopnia ma Pani nadwagę.

POZDRAWIAM CIEPŁO.