Dlaczego nie da się zmierzyć ciśnienia śródgałkowego tylko w jednym oku?

Witam serdecznie! Od kilku tygodni bardzo boli mnie lewe oko, miałem je też bardzo czerwone i bardzo bolało, ale po kilku dniach zaczerwienie ustąpiło, natomiast teraz gorzej widzę, zero ostrości. Byłem u dobrego okulisty w naszym mieście i nic. Nie można mi zmierzyć ciśnienia w tymże lewym oku! Cały czas wyskakuje „error” (maszyna dobra), biorę już mnóstwo kropli, antybiotyk w tabletkach i sterydy, a ostrość dalej mi się nie poprawia, i do tego ten straszny ból głowy... Oszaleć już można, tabletki nie pomagają, czy ktoś miał już może taki przypadek? Co może powodować takie bóle głowy, słabe widzenie, ból w oku? Dlaczego nie można zmierzyć tego ciśnienia? Boję się, że to może jakiś guz w głowie. Bardzo proszę o odpowiedź w miarę możliwości. Co może być przyczyną tego wszystkiego?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam,
ból głowy, oka, zaczerwienienie i pogorszenie ostrości wzroku mogą być oznaką dużego ciśnienia śródgałkowego. Jest kilka metod pomiaru tego ciśnienia i przy pomocy jednej z nich na pewno uda się dokonać takiego pomiaru. Zależy to jednak od sprzętu jakim dysponuje okulista. Przy obecnym stanie wiedzy metodą najbardziej wiarygodną i raczej powszechnie dostępną jest pomiar ciśnienia przy użyciu aplanacji Goldmana.
Z opisu wnioskuję, że przypadek jest dosyć skomplikowany (antybiotyki w tabletkach sterydy?) i może dotyczyć np. zapalenia błony naczyniowej ze wzrostem ciśnienia śródgałkowego, ale może lepiej, gdyby o rozpoznanie zapytał Pan lekarza prowadzącego.
Reasumując - można zmierzyć ciśnienie śródgałkowe, tylko trzeba zastosować inną metodę tego pomiaru. Guza w głowie raczej bym nie podejrzewała, ale o to też proszę zapytać swojego lekarza, bo on ma całą Pańską dokumentację.
Pozdrawiam