Dlaczego nie dochodzi do zapłodnienia?

Dlaczego nie dochodzi do zapłodnienia? Staramy się z mężem od 3 lat o dziecko. 2 lata w klinikach ze względu na stwierdzoną u męża azoospermie zdecydowaliśmy się na AID w każdym z przypadków. Miałam 4 inseminacje, za każdym razem pęcherzyk odpowiedniej wielkości, endometrium też, dochodzi do owulacji, a efektów nie ma. Wynik BHCG (po 14 dniach od zabiegów) za każdym razem 2,0. Zdecydowaliśmy się na IMSI, wynik podobny, beta 3,4 a po dwóch dniach spadek do 2,0. Criotransfer wynik testu-2,0. Miałam robione hsg - jajowody drożne, Laparoskopia - stwierdzono,że macica i jajowody prawidłowe, jajniki też, tylko w lewym guz cystyczny o zawartości czekoladowej 3cm, który wyłuszczono, w zat. douglasa kilka ognisk endometriozy, które skoagulowano, zrostów nie stwierdzono (endometrioza N97, N83,2,N80.3.), AMH-4,79.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Niestety w Państwa przypadku współistnieją dwa problemy, upośledzające płodność. Jednym jest azoospermia u męża, drugim endometrioza u Pani. Azoospermia powoduje, że nie mają Państwo szansy na naturalne poczęcie. Endometrioza z kolei wpływa ujemnie (choć oczywiście nie eliminuje całkowicie) na prawdopodobieństwo zagnieżdżenia zarodka w błonie śluzowej macicy, niezależnie od metody, jaką uzyskano poczęcie. Dlatego w Państwa przypadku zajście w ciążę jest trudne. Robią Państwo jednak wszystko, co mogą, aby uzyskać potomstwo i niewykluczone, że w końcu się uda. Może to po prostu wymagać większej liczby prób. Dobrym rokowniczo czynnikiem jest Pani młody wiek - odsetek ciąż po in vitro jest wyraźnie większy u młodych kobiet niż u tych w starszym wieku.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!