Dlaczego nie mam miesiączki w wieku 13 lat?

Mam 13 lat i nie wiem dlaczego nie mam jeszcze pierwszej miesiączki?
Moja mama i babcie dostały już w wieku 10 lat, mam nadzieje, że nie muszę iść do lekarza.
Ps. Czy w tym wieku mam się zapisać do ginekologa?

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Pierwsza miesiączka u dziewczynek pojawia się zazwyczaj między 11. a 15. rokiem życia, średnio w 13. roku życia. Przez pierwsze lata mogą występować cykle nieregularne, które stabilizują się po 2-3  latach.

Biorąc pod uwagę Twój wiek, miesiączka prawdopodobnie pojawi się w prawidłowym czasie.
Jeśli nie nastąpi to do ukończenia 15 roku życia wówczas problem należy skonsultować z endokrynologiem dziecięcym.

Redakcja abcZdrowie.pl