Dlaczego nie mam okresu, chociaż w ciąży nie jestem?

Ostatni okres miałam 27.12 i od tej pory nie mam okresu. W czerwcu skończyłam się leczyć na policystyczne jajniki, okres miałam co miesiąc, ale czasami w postaci zabarwionej wydzieliny i wtedy trwał 7 dni, a przy normalnych krwawieniach 3 dni. W styczniu pojawiły się bóle miesiączkowe (bóle pleców), ale okresu nie było. Zrobiłam test i wyszedł negatywny. 17 lutego zaczął mnie bolec brzuch,uczucie jak bym miała mieć biegunkę, ale nic nie było,to trwało 2 dni i przeszło. Robiłam 2 testy i pokazują 1 kreskę. Czekam na okres lub na ciążę.
Jestem tymczasowo za granicą i na razie nie mam za bardzo jak iść do ginekologa, więc proszę o pomoc.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Skoro wykluczyła Pani ciążę, to brak miesiączki jest najprawdopodobniej spowodowany nawrotem zaburzeń hormonalnych związanych z zespołem policystycznych jajników (PCOS). Jeśli stara się Pani o dziecko, to możliwe że będzie konieczne leczenie poprzez stymulację owulacji. Płodność w PCOS jest jednak często zachowana, a jedynie mniejsza niż u zdrowych kobiet, tak więc możliwe, że uda się doprowadzić do zapłodnienia bez terapii.
Może Pani zajść w ciążę niejako "w każdej chwili", nawet bez poprzedzającej jajeczkowanie miesiączki. Radzę powtórzyć test ciążowy i, w miarę możliwości, udać się do lekarza-ginekologa lub endokrynologa.
Pozdrawiam serdecznie!