Dlaczego nie mam owulacji?

Witam. Mam 21 lat. Dokładnie przez 1,5 roku współżyje bez zabezpieczenia i nigdy nie doszło do zapłodnienia. Od paru miesięcy zaczęłam się tym przejmować, ponieważ bardzo chcę zajść w ciążę. Zazwyczaj miałam regularne miesiączki. Od paru miesięcy mam nieregularne, więc ginekolog przepisał mi tabletki. Z tym, że nadal mam nieregularne. Byłam u ginekologa z wynikami badań : - poziom prolaktyny 14,30 ng/ml - testosteron 77,00 ng/dl - TSH 1,521 uIU/ml. Również miałam usg dopochwowe i ostatnio się dowiedziałam, że nie mam owulacji i nie wiadomo, co jest przyczyną. Ginekolog powiedział, żeby mój partner zrobił badanie nasienia. Jak zrobi to mam przyjść z wynikami i dopiero zastosujemy leczenie co do moich braków owulacji. Trochę się zdziwiłam, że od razu mi nie przepisał tabletek. Nie wiem czy nie zmienić ginekologa? Powinien działać natychmiast. Nie wiem , co jest powodem braku owulacji? Cytologii do tej pory nie zrobiłam, mam przyjść najpierw z wynikami. Nigdy nie byłam na nic chora, jeśli chodzi o problemy kobiece. Mam 164 cm i ważę 63 kg - ginekolog powiedział, żebym trochę schudła. A jak z wynikiem testosteronu wg Pani ? Ginekolog powiedział, że niby dobry a trochę za wysoki, nic już z tego nie rozumiem. Proszę mi powiedzieć, co ja mam zrobić? Jakie badania? Co powinnam brać? Jakie leki? Co może być powodem? Czy zmienić ginekologa? Bardzo proszę o wszystkie szczegóły. Dziękuję

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jeśli miała Pani tylko raz robione USG, w którym stwierdzono, że w danym cyklu nie wystąpiła owulacja, to nie można jeszcze stwierdzić, że w ogóle Pani nie owuluje. Mogło to być jednorazowe zaburzenie. Zapewne dlatego lekarz prosił o wykonanie badania nasienia męża. Hipotezę, że problemy z płodnością leżą po jego stronie, uprawdopodabniają dobre wyniki Pani badań oraz to, że miała Pani do niedawna regularne miesiączki. Nie jest to jednak pewne - jeśli nasienie okaże się być dobrej jakości, to lekarz będzie poszukiwał dalszych możliwych przyczyn niepłodności, np. niedrożności jajowodów czy nieprawidłowości anatomicznych w obrębie narządu rodnego. Nie napisała Pani, co oznacza, że Pani miesiączki są nieregularne. Różnice w długości cykli do ok. 5 dni nie są jeszcze poważną nieregularnością, jeśli tylko cykle nie trwają dużej niż 35 dni.

Może stres związany z niepowodzeniem w staraniach o ciążę wpływa ujemnie na regularność Pani cykli? Proszę zdać się na swojego lekarza i spokojnie poszukiwać przyczyn dotychczasowego niepowodzenia, nie przerywając regularnych starań. Nieraz nawet całkiem zdrowe pary muszą czekać nawet kilka lat na upragnione dziecko.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!